W czwartek, 31 stycznia 2019 roku, w placówce przy ulicy Drzymały przywitaliśmy specjalnych gości. Prosto z Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu przyjechał do nas Prof. UAM dr hab. Maciej Walkowski – prodziekan ds. nauki i kierownik Zakładu Polityki Społecznej i Ekonomicznej oraz Dr Jakub Jakubowski – Pełnomocnik Dziekana WNPiD ds. Promocji i Współpracy z Instytucjami Oświatowymi wraz z dwójką studentów.

Celem wizyty przedstawicieli uczelni było uroczyste podpisanie porozumienia o współpracy między obiema instytucjami – XXXVIII Dwujęzycznym Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego oraz Wydziałem Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.

Wydarzenie rozpoczęło się od przedstawienia szacownych gości przez p. Ewę Pawletę. Następnie dwie uczennice klasy prawniczo-medialnej, Patrycja Knop oraz Wiktoria Kurzydłowska, zaprezentowały naszą placówkę. Pokaz slajdów towarzyszący ich wypowiedzi ukazywał wszystkie aspekty z życia szkoły, kładąc szczególny nacisk na liczne przykłady współpracy i sukcesy, jakimi może pochwalić się nasza placówka.

Dwójka uczniów z każdego profilu kształcenia opowiedziała również o charakterze swojej klasy. Głos zabrali kolejno – oprócz Patrycji i Wiktorii z 1B – Alicja Mróz oraz Julianna Stróżyńska z klasy 1D, Wiktoria Olejniczak oraz Michał Rutkowski z klasy 1C i Łukasz Lange oraz Marcin Dziedzic z klasy 1A.

Po tym bogatym wstępie głos zabrał Profesor Walkowski, który w krótkiej przemowie wyjaśnił, dlaczego zdecydował się podjąć współpracę z naszym liceum. Podkreślił on szczególnie swoją aprobatę dla misji naszej szkoły oraz fakt, że szczyci się ona niezrównaną renomą wśród poznańskich placówek. Następnie odbyło się oficjalne podpisanie porozumienia. Na umowie współpracy swoje podpisy złożyli Pan Profesor Walkowski i Pani Dyrektor Elżbieta Marciniak.

Po oficjalnej części spotkania przyszedł czas na wyczekiwany przez wszystkich obecnych na sali uczniów wykład Profesora Walkowskiego pt. „Chińska koncepcja Nowego Jedwabnego Szlaku z perspektywy Unii Europejskiej”. Został on ciepło przyjęty przez słuchaczy, o czym świadczyły regularne salwy śmiechu przy każdej anegdocie Profesora. Podczas prelekcji wytłumaczone zostały główne założenia nowego Jedwabnego Szlaku oraz potencjalne niebezpieczeństwa, którym musiałby stawić czoło rynek europejski po ewentualnym wejściu inicjatywy w życie.

Po wykładzie, nagrodzonym burzliwymi brawami, Pan Profesor przekazał Pani Dyrektor swoją najnowszą publikację pt. „Chińska strategia rozwoju społeczno-ekonomicznego: implikacje dla Unii Europejskiej”, poszerzającą zagadnienia poruszone w wykładzie, a następnie pożegnał się z publicznością. Na końcu zrobione zostało pamiątkowe zdjęcie, a uczniowie mieli chwilę na zadawanie pytań i rozmowę ze studentami WNPiD.

tekst: Jakub Toporski, 1B

zdjęcia: Joanna Radziejowska

Posted in Aktualności, Patronacka Klasa Prawniczo-Medialna.