FAQ (ang. Frequently Asked Questions) – często zadawane pytania

1. Czy dwujęzyczność oznacza, że materiał jest przekazywany jednocześnie po polsku i angielsku, w systemie pół lekcji w języku ojczystym, pół w obcym?

Ta innowacyjna forma nauczania polega na prowadzeniu przedmiotów w języku ojczystym i obcym. Materiał jest przekazywany po angielsku, przez co najmniej połowę liczby godzin na danym poziomie edukacyjnym. Nie wyklucza to wyjaśniania niezrozumiałych przez uczniów treści w języku polskim.

2. Ile godzin odbywa się w języku angielskim dla przedmiotów rozszerzonych?

Co najmniej połowa liczby godzin, przeznaczonych na dany poziom edukacyjny, odbywa się w języku angielskim.

3. Czy lekcje dwujęzyczne trwają dłużej, niż te prowadzone w języku polskim?

Nie, lekcja trwa 45 minut.

4. Jaki test należy napisać, aby wziąć udział w rekrutacji do 38 LO: test predyspozycji językowych, czy test kompetencji z języka angielskiego?

W procesie rekrutacji uczniowie zdają test kompetencji językowych z języka angielskiego, badający poziom znajomości języka. Więcej informacji na ten temat znajduje się w zakładce „rekrutacja - zakres wymagań z języka angielskiego do klasy dwujęzycznej”.

5. Na czym polega matura dwujęzyczna?

Absolwent liceum dwujęzycznego przystępuje do następujących egzaminów maturalnych:

1. Egzaminy z przedmiotów obowiązkowych;
  • język polski
    • część pisemna (poziom podstawowy)
    • część ustna (bez określania poziomu)
  • język obcy
    • część pisemna (poziom dwujęzyczny)
    • część ustna (BOP czyli bez określania poziomu)
  • matematyka
    • część pisemna (poziom podstawowy)
  • jeden przedmiot dodatkowy wybrany spośród następujących; biologia, chemia, fizyka, geografia, historia, historia muzyki, historia sztuki, matematyka, wiedza o społeczeństwie, wiedza o tańcu, filozofia, język łaciński i kultura antyczna, język polski, informatyka
    • część pisemna (poziom rozszerzony)
  1. Oprócz jednego obowiązkowego egzaminu z przedmiotu dodatkowego na poziomie ‎rozszerzonym, można przystąpić do egzaminów z nie więcej niż pięciu kolejnych ‎przedmiotów. ‎Wyboru można dokonać spośród wyżej wymienionych przedmiotów dodatkowych.Wszystkie przedmioty dodatkowe należy zdać pisemnie na poziomie rozszerzonym, a jeżeli maturzysta wybiera język obcy, może wybierać pomiędzy maturą dwujęzyczną a rozszerzoną. W przypadku wybory dodatkowego przedmiotu – jezyka obcego, poza częścią pisemną, absolwent musi przystąpić również do części ustnej.
  2. Każdy uczeń klasy dwujęzycznej może, ale nie musi, zdawać biologię, chemię, fizykę, geografię, historię lub matematykę w języku obcym, jeżeli przedmiot ten był nauczany dwujęzycznie w klasie, do której uczęszczał.

6. Czy uczeń będzie musiał zdawać maturę dwujęzyczną, czy będzie miał możliwość zdawania matury tradycyjnej?

Uczeń po 4 latach edukacji będzie miał możliwość wyboru, oprócz matury podstawowej, może zdawać maturę dwujęzyczną. Należy pamiętać, że uczeń może wybrać maturę dwujęzyczną, tylko z przedmiotów, których był nauczany dwujęzycznie. Wyjątek stanowi język angielski - absolwenci klas dwujęzycznych obowiązkowo przystępują do egzaminu z języka angielskiego na poziomie dwujęzycznym.

Dzięki zdawaniu matury dwujęzycznej, uczniowie otrzymują dodatkowe punkty podczas rekrutacji na uczelnie wyższe.

7. Co 38 LO proponuje w ramach zajęć pozalekcyjnych?

Nasze Liceum posiada szeroką ofertę zajęć pozalekcyjnych m. in. Koło Dziennikarskie, Koło Literackie, Klub Teatromana, Klub Melomana, Programowanie, czy liczne koła językowe. Oczywiście, to tylko niektóre z naszych pomysłów. Jesteśmy otwarci na nowe projekty.

8. Czy szkoła jest prywatna?

Szkoła jest placówką publiczną, a zatem bezpłatną.

9. Czy szkoła może rozważyć początek dnia nie o 8.00 tylko 8.20?

Ze względów organizacyjnych zajęcia w 38 LO będą odbywać się od godziny 7:40.

10. Na jakim poziomie jest test kompetencji z języka angielskiego?

Test kompetencji językowych jest na poziomie B1+. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowymi wymaganiami, które zostały zamieszczone w zakładce „rekrutacja”.

11. W jakiej formie będzie odbywał się test kompetencji językowych z języka angielskiego?

Test kompetencji językowych ma formę pisemną, układany jest przez anglistów liceum na podstawie zagadnień zamieszczonych w zakładce „ „rekrutacja - zakres wymagań z języka angielskiego do klasy dwujęzycznej”.

12. Ile trwa test kompetencji językowych z języka angielskiego?

90 minut.

13. Czy mają Państwo testy archiwalne z testu kompetencji językowych z języka angielskiego?

Prosimy by kandydaci do naszego liceum zapoznali się ze szczegółowym zakresem materiału, obowiązującym na teście, który znajduje się na naszej stronie internetowej, w zakładce zakładce „rekrutacja - zakres wymagań z języka angielskiego do klasy dwujęzycznej”.

14. Jakie linie tramwajowe i autobusowe dojeżdżają do LO 38?

Informuje na temat dojazdu do siedziby szkoły mogą państwo znaleźć w zakładce "Kontakt - Dojazd".