Sędzia

Przecież nie można tak po prostu iść do roboty, dopóki w domu czekają ziemniaki, wieprzowina, kablówka i mama. (Jakub Żulczyk)

11 stycznia 2018 roku przekonaliśmy się, że warto iść do pracy. Klasa 2 b – w ramach edukacji prawniczej dla licealistów – miała okazję gościć pana Łukasza Ruszkiewicza, sędziego Sądu Okręgowego w Poznaniu.

Uczniowie dowiedzieli się, w jaki sposób skonstruowany jest kodeks pracy. Wspólnie zastanawialiśmy się, która umowa będzie dla nich najlepsza w dorosłym życiu. Największą popularnością cieszyły się artykuły związane z urlopem. W szczególności z ilością dni przysługującą pracownikowi w zależności od stażu pracy. Niebawem ta kwestia ma ulec zmianom, co doprowadzi do ujednolicenia w prawie. Zaskakującą częścią naszych rozmów okazał się fakt występowania nierówności związanych z dyskryminacją kobiet w pracy, co objawia się niższymi wynagrodzeniami, szczególnie na kierowniczych stanowiskach.

Dodatkowo spotkanie z panem Ruszkiewiczem było dla nas cennym doświadczeniem i okazją do spotkania z osobą, która na co dzień wykonuje zawód, będący marzeniem dla wielu z naszych uczniów.

Posted in Informacje.