Ewa Demartin- Lewandowska – język polski

Polonistka z wykształcenia i zamiłowania. Nie mogło być inaczej, tradycja rodzinna musiała być zachowana. Rodzice – oboje poloniści – wpoili mi miłość do książek, bez których nie wyobrażam sobie życia. Uczą, bawią i wzruszają, pozwalają być w innym miejscu i czasie. Czerpię z nich mądrość życiową i energię. Swoją pasją dzielę się z uczniami, ukazując im piękno literatury i uniwersalne wartości, jakie niesie.

Zakochana w polszczyźnie i polskości staram się przekazać swoim uczniom tajniki języka i zawiłości polskiej gramatyki. Niejednokrotnie sięgam do innych języków, wskazując na analogie pomiędzy nimi a językiem polskim.

Oprócz czytania lubię posłuchać dobrej muzyki, obejrzeć ciekawy film czy spektakl teatralny. Cenię aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu - wycieczki piesze i rowerowe, tenis stołowy, badminton i pływanie; i mniej aktywny fizycznie ale równie emocjonujący - brydż.

Kocham zwierzęta i one mnie też!

Krzysztof Drożdż – język polski

Absolwent Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, magister filologii polskiej, doktorant językoznawstwa, nauczyciel mianowany.

Jestem czynnym egzaminatorem Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Poznaniu w zakresie egzaminu ósmoklasisty, egzaminu maturalnego z języka polskiego.  Dodatkowo ukończyłem studia podyplomowe w zakresie  arteterapii (terapia poprzez sztukę).  Uwielbiam koty i akwarystykę oraz dalekie / bliskie podróże.

Krystian Galiński – historia, historia i teraźniejszość

Jestem absolwentem kierunku Humanistyka w Szkole, który dał mi możliwość nauczania historii oraz języka polskiego. Nie zaprzestałem jednak na tym i kształcę się dalej! Moimi ulubionymi okresami historycznymi są XIX wiek oraz II Rzeczpospolita. Poza szkołą należę do grupy artystycznej ArtShow, w której mam przyjemność recytować swoje wiersze (coś tam piszę do poduchy). Uwielbiam czytać książki historyczne, fantastyczne oraz te z literatury pięknej. Nie pogardzę również dobrym filmem. Lubię przekazywać wiedzę i staram się robić to jak najlepiej! Poza tym lubię podróżować i przeglądać śmieszne memy w internecie 🙂 .

Andrzej Kabala – muzyka

Przybyłem do Poznania z Atlantydy Północy – Krainy Tysiąca Jezior. Moje miejsce urodzenia sprawiło, że kontakt z naturą jest dla mnie bardzo istotny. Jeziora, łąki, wsie i lasy, a także góry i morze – uciekam tam, gdy tylko jest to możliwe. Koncerty muzyki klasycznej i etnicznej, spektakle oper i baletów, ambitne filmy w kinach studyjnych i współczesna literatura – to mnie bardzo interesuje i nie wyobrażam sobie, bym z tego miał kiedykolwiek zrezygnować. Uprawiam regularnie sport: kolarstwo, jogging, pływanie, siłownia, latem kajaki. Uważam siebie za otwartego, optymistycznego, chętnego do pomocy i empatycznego człowieka. Mam nadzieję, że w tej ocenie nie pomyliłem się i tak mnie postrzegają inni.

Byłem koordynatorem lub współkoordynatorem projektów o zasięgu wojewódzkim i miejskim: „Różnorodność, Tolerancja, Integracja”, „Jesień życia w barwach lata”, „Syberiada”. Wielokrotnie przygotowywałem młodzież do występów scenicznych. Były to głównie musicale z ruchem scenicznym, śpiewem solowym i zespołowym, grą na instrumentach, wizualizacjami. Od początku podjąłem ścisłą współpracę z Filharmonią Poznańską i Teatrem Wielkim w Poznaniu. Moi uczniowie w ramach Klubu Melomana regularnie i bardzo często uczestniczą w spektaklach oper, baletów, a także w koncertach muzyki klasycznej, jazzowej i etnicznej. Co roku też odwiedzamy festiwale, takie jak: Poznań Baroque, Poznańska Wiosna Muzyczna, Ethno Port. Organizuję spotkania z pisarzami, współpracowałem z zawodowymi artystami, którzy prowadzili dla uczniów warsztaty plastyczne, fotograficzne, taneczne.

Milena Kaliszak – historia, wiedza o społeczeństwie, podstawy prawa

Historia – nauczycielką życia” (Cyceron)

Z wykształcenia i zamiłowania jestem nauczycielem historii. Od zawsze pasjonują mnie dzieje Polski i Stanów Zjednoczonych. Prezydentura i teorie spiskowe o Johnie F. Kennedym nie mają przede mną tajemnic. Ciekawość świata pozwoliła mi na zgłębianie wiedzy z zakresu prawa. Po ukończeniu administracji na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu mogę nauczać podstaw prawa i dzielić się z uczniami nabytą wiedzą i doświadczeniem. Uwielbiam podróże, a spełnieniem marzeń dla mnie byłaby wyprawa do Ameryki Północnej. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta: JFK.

Jan Kiełbasiewicz - historia, wiedza o społeczeństwie

Historią interesowałem się już w podstawówce i od tamtej pory jest to moja pasja, którą lubię zarażać innych. Praca nauczyciela to dla mnie okazja do przekazania wiedzy, ciekawych dyskusji i wymiany poglądów na każdy temat.

Po skończeniu studiów historycznych trafiłem do szkoły i jest to cały czas moje miejsce. Lubię kreatywność, dociekliwość, dyskusje polityczne i „Gwiezdne wojny”.

Anna Leksowska – język polski

Jestem humanistką, optymistką i czytelniczką. Lubię krzyżówki, zagadki logiczne, grę w scrabble. Godzinami mogę słuchać ballad Włodzimierza Wysockiego czy Bułata Okudżawy (śpiewam razem z nimi, co nie zawsze przypada do gustu moim najbliższym). Bardzo lubię robić NIC, ale to nie oznacza, że jestem leniem, gdyż wyznaję zasadę: Co możesz zrobić jutro, zrób dziś. Ponadto lubię swoją pracę.

Ukończyłam filologię rosyjską, filologię polską oraz logopedię z oligofrenopedagogiką.

Od niedawna jestem poznanianką.

Piotr Matuski – historia, wiedza i społeczeństwo, podstawy prawa

Nauczyciel historii, wiedzy o społeczeństwie i podstaw prawa z wykształcenia i pasji. Szczególnie zainteresowany historią XIX wieku, społeczeństwem obywatelskim i konstruktywną dyskusją, co daje odczuć uczniom na prowadzonych zajęciach, również z debat oksfordzkich. Wśród hobby wymienia szeroko pojętą popkulturę, gry wideo i święty spokój.

Marika Różańska – język polski

Ukończyłam filologię polską ze specjalnością nauczycielską oraz medialną na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Do Poznania przybyłam z krainy malowniczych pól, pagórków i torfowisk, czyli Pałuk.

Nauczycielem chciałam zostać od zawsze, ze względu na rodzinną tradycję, ale również, a raczej przede wszystkim, ponieważ uwielbiałam i uwielbiam przekazywać i pozyskiwać wiedzę.

Prywatnie interesuję się muzyką organową i zanim trafiłam na pedagogiczną ścieżkę, to po ukończeniu szkoły muzycznej, zajmowałam się właśnie grą na organach kościelnych. Miłość do książek i zabawy w szkołę w dzieciństwie sprawiły, że szczęśliwa jestem właśnie w tym, a nie innym miejscu.

Często podróżuję, zwłaszcza do ukochanej, słonecznej Italii.

Monika Siekańska – język polski

Jestem typem wiecznego studenta, skończyłam filologię polską, filologię klasyczną, potem doktorat i kolejne studia. Po prostu lubię się uczyć. Poznawać nowych ludzi, nowe teksty, nowe rzeczywistości, zadawać pytania i dyskutować. Za Sokratesem im więcej wiem tym bardziej wiem, że nic nie wiem. Nie lubię gotowych odpowiedzi i podsumowań, nie wierzę w czarno-białą rzeczywistość. Najbardziej bliska jest mi eseistyczna postawa zadawania pytań.

Andrzej Sip– historia

Nauczycielem zostałem przypadkiem, ale nie żałuję tej decyzji. Jako historyka kultury interesują mnie przede wszystkim życie codzienne, obyczaje i mentalność, a im dalej od wojen i wielkiej polityki – tym lepiej. Kilkuletnia praca dydaktyczna i wychowawcza nauczyła mnie z kolei wyrozumiałości i słuchania, a przede wszystkim tego, że popełnianie błędów to część bycia człowiekiem. Czas wolny poświęcam zwykle na czytanie wszystkiego co możliwe, ale zawsze chętnie porozmawiam o ulubionych psach, komiksach i NBA.

Anna Tymm – religia

Drogą Kościoła jest Człowiek. To moja maksyma. Bardzo lubię psychologię. Interesuję się człowiekiem, a zwłaszcza Młodym Człowiekiem i jego zachowaniem. Myślę, że od młodzieży możemy się uczyć autentyczności i szczerości, dlatego młodzi ludzie są dla mnie wielką inspiracją. Lubię Dominikanów. Moje podejście do człowieka i Kościoła mocno mnie kształtuje. Zwiedzanie ciekawych miejsc jest moją wielką pasją. Lubię góry, gdzie można wszystko przemyśleć i oddać się kontemplacji.

Maria Zielonacka – wiedza o kulturze, historia sztuki

…Nie ma czegoś takiego jak Sztuka. Są tylko artyści…   (E. H. Gombrich O sztuce)

Zajmuję się sztuką, zarówno w teorii jak w praktyce. Jestem historykiem sztuki z pasją i od zawsze. Interesuję się teorią sztuki, a szczególnie fascynują mnie szeroko pojęte działania artystyczne. Maluję obrazy, tworzę aranżacje przestrzeni, projektuję znaki graficzne. Myślę, że przyszłość przyniesie mi jeszcze wiele nowych pasji. Będę starała się im sprostać, gdyż jestem człowiekiem otwartym.