Wolontariat w XXXVIII Dwujęzycznym Liceum Ogólnokształcącym

W ramach Szkolnego Koła Wolontariatu działamy na rzecz osób starszych i niepełnosprawnych, opiekujemy się zwierzętami w schroniskach, a także regularnie uczestniczymy w różnych akcjach charytatywnych.

Współpracujemy z następującymi placówkami i stowarzyszeniami:

1. Stowarzyszenie Creo
  2. Dom Pomocy Społecznej przy ul. Bukowskiej
  3. Drużyna Szpiku
  4. Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich
  5. PCK

Współpraca ze Stowarzyszeniem CREO

Od 2015 współpracujemy ze Stowarzyszeniem Creo, które oferuje pomoc szkołom w zakresie prowadzenia szkolnych kół wolontariatu, organizując ciekawe warsztaty oraz promując inicjatywy społeczne.

Co roku organizowane są w naszej szkole warsztaty na temat starości i niepełnosprawności z wykorzystaniem symulatora starości oraz wózka inwalidzkiego. Podczas warsztatów na temat starości uczniowie zastanawiają się nad tym, czym jest starość i jak ją sobie wyobrażają. Mają okazję założyć symulator starości pozwalający im się wczuć w rolę osoby starszej oraz poznać problemy i dolegliwości, z którymi zmagają się na co dzień seniorzy. Warsztaty na temat niepełnosprawności pozwalają zdobyć wiedzę na temat różnych rodzajów niepełnosprawności. Uczniowie poznają praktyczne aspekty życia i funkcjonowania społecznego osób niepełnosprawnych oraz uczą się, w jaki sposób należy asystować osobie poruszającej się na wózku.

Nasi wolontariusze biorą także udział w wielu kreatywnych inicjatywach społecznych. Regularnie odwiedzają seniorów z Domu Pomocy Społecznej przy ul. Bukowskiej w Poznaniu oraz uczestniczą w spotkaniach międzypokoleniowych.

Akcje charytatywne

Angażujemy się w takie akcje charytatywne jak: Serce dla Lwowa oraz Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Co roku chęć pomocy przy organizacji tych wydarzeń zrzesza wielu wolontariuszy naszej szkoły. Włączamy się także w akcje organizowane przez PCK oraz Drużynę Szpiku.