Wymiana

• W roku szkolnym 2018/2019 nawiązaliśmy współpracę ze szkołą we Włoszech (ISIS „Pitagora” di Montalbano Jonico (MT) i Liceo Classico di Nova Siri). W kwietniu 2019 roku 14 uczniów naszego liceum wybiera się do Włoch na wymianę do swoich włoskich kolegów i koleżanek. Relacja z wyjazdu niebawem.
  • Wymiana ze szkołą z Cervery, Katalonia (Institut la Segarra in Cervera, Catalunya)

13 grudnia 2017 roku uczniowie naszego liceum wraz z panem Miłoszem Pięknym oraz panią Izabelą Wójcik wybierają się na wymianę do hiszpańskiej szkoły w Cerverze. Spędzą tam równy tydzień, poznając katalońską szkołę oraz kulturę katalońską. Będą mieszkać u tamtejszych rodzin. Razem z młodzieżą z Cervery uczniowie będą brali udział w różnego rodzaju aktywnościach, co pozwoli im lepiej zaznajomić się ze swoimi rówieśnikami i doskonalić umiejętności językowe. Wymiana odbywa się w języku angielskim, ma na celu nie tylko doskonalenie kompetencji językowych wśród uczniów, ale również uzyskanie kompetencji międzykulturowych, a także  zdobycie i poszerzenie wiedzy o kraju i kulturze Hiszpanii i Katalonii. Uczniowie będą mieli okazję poznać Barcelonę, Cerverę oraz okolice. Wszystkie osoby biorące udział w wymianie pozostają po zakończeniu punktów wspólnych programu pod opieką hiszpańskich rodzin goszczących oraz zobowiązują się podjąć u siebie w domu osobę, u której mieszkały w Hiszpanii. Uczniów z Katalonii będziemy gościć u siebie w kwietniu 2018 roku.

• POLSKO-WŁOSKA WYMIANA MŁODZIEŻY

Od 16 do 23 marca 2019 roku czternastu uczniów naszej szkoły wraz z opiekunami (panem Miłoszem Pięknym i Scottem Richardsem) odbyło niezwykłą podróż na samo południe Włoch do położonej w regionie Basilicata miejscowości Montalbano Jonico. Podróż odbyła się w ramach współpracy międzynarodowej szkoły polskiej i włoskiej. Uczniowie mieszkali u tamtejszych rodzin, poznając język, kulturę oraz wspaniałą włoską kuchnię.

W ciągu zaledwie tygodnia grupa zwiedziła takie miejscowości jak: Montalbano, Matera (miejscowość, gdzie nakręcony został film „Pasja”), Nova Siri, Taranto, ‘Le Tavole Palatine’(ruiny greckiej świątyni, gdzie nauczał Pitagoras) oraz Policoro. Słoneczne i ciepłe dni w połączeniu ze wspaniałą włoską atmosferą, pozwoliły w pełni chłonąć widoki i kulturę tych miejsc.

Podczas wymiany nasi uczniowie mieli okazję spotkać uczniów także ze Szwecji, Katalonii i Węgier, którzy razem z polską grupą uczestniczyli w tzw. Tygodniu Międzynarodowym organizowanym przez stronę włoską. Uczniowie wszystkich krajów brali udział we wspólnych zajęciach w miejscowej szkole. Zdaniem uczniów  było to niezwykłe doświadczenie poznać tyle nowych osób różnych narodowości, szlifować język angielski oraz zachwycać się pizzą i makaronem, przygotowywanymi przez prawdziwych Włochów.

Z niecierpliwością czekamy na przyjazd Włochów do Polski we wrześniu.

Link do zdjęć: