Obchody Dnia Edukacji Narodowej – 15.10.2024

We wtorek 15 października w auli naszej szkoły odbyły się obchody Dnia Edukacji Narodowej potocznie nazywanym Dniem Nauczyciela. Samorząd uczniowski w imieniu wszystkich uczniów złożył pracownikom szkoły życzenia oraz przygotował parę atrakcji rozrywkowych. Uczniowie rozpoznawali nauczycieli po ich zdjęciach z młodości, odbył się teleturniej wiedzy przedmiotowej, w którym zatriumfowali przedstawiciele grona pedagogicznego, a na koniec wszyscy chętny mogli wziąć udział w Kahootcie sprawdzającym wiedzę na temat kadry naszej szkoły.

„Wejście smoka” – Tymon Brodziak

Kim jest bokser?

Bokser to nie tylko sportowiec, który walczy na pięści na ringu. To człowiek, który przez lata ciężkiego treningu, determinacji i poświęceń kształtuje swoje ciało i umysł, by stawić czoła przeciwnikom. Ale bycie bokserem to znacznie więcej niż walka – to styl życia i sposób myślenia, który kształtuje charakter i wytrzymałość.

W sobotę 28 września Tymon Brodziak odbył, a co więcej wygrał, swoją pierwszą walkę bokserską.  Jak wyglądała droga do debiutu?

Zaczynaliśmy z trenerem u mnie w piwnicy cztery lata temu, w trakcie pandemii. Gdy sytuacja się rozluźniła, przeszliśmy na salę. Nigdy tak naprawdę nie sądziłem, że będę ćwiczył boks. Próbowałem wielu sportów – pływania, piłki nożnej, piłki ręcznej, koszykówki, siatkówki; ale w żadnym z nich nie znalazłem niczego trwałego. Moja siostra miała zacząć treningi boksu, ale zrezygnowała, więc ja stwierdziłem, że spróbuję.

Droga do zostania bokserem

Droga do tego, by stać się bokserem, jest długa i wymagająca. Zaczyna się od wymagających treningów, które obejmują nie tylko naukę zadawania ciosów, ale też budowanie wytrzymałości, siły i techniki. W przypadku Tymona rozmawiamy o 12 treningach tygodniowo. 

Oprócz tego, że mam treningi boksu chodzę też na siłownię i kalistenikę. Skupiam się tam na pracy z wagą własnego ciała – wpływa to na stabilizację i rozciągnięcie.  Staram się rozkładać godziny ćwiczeń na cały dzień, rano siłownia, wieczorem boks.

Życie boksera poza ringiem

Bokserzy to ludzie o ogromnej dyscyplinie. Poza treningami muszą dbać o odpowiednią dietę, regenerację i zdrowie psychiczne. To styl życia pełen wyrzeczeń – od rezygnacji z niezdrowych nawyków, przez ograniczanie życia towarzyskiego, aż po ciągłe dbanie o formę. Jak wygląda rutyna Tymona?

Wiele zależy od wymagań w szkole, ale staram się codziennie chodzić spać o 21:30, by regeneracja była jak najlepsza, no i wiadomo, unikam słodyczy i niezdrowego jedzenia, ale zdarza się naciągnąć oba postanowienia. Znajduję też codziennie czas dla znajomych i dbam o relacje z rodziną. Jak wygląda mój dzień? Cóż, wstaję o 5:30, biorę zimny prysznic dla pobudzenia. Wtedy przechodzę do ćwiczeń oddechu. Po śniadaniu jadę rowerem do szkoły, a po powrocie zajmuję się treningami, kończąc dzień porządnym rozciąganiem.

Co wyróżnia boksera?

Bycie bokserem to nie wyłącznie umiejętność zadawania ciosów – to także siła charakteru. W ringu liczy się nie tylko siła fizyczna, ale też taktyka, refleks i zdolność do szybkiego podejmowania decyzji. Dodatkowo bokserzy często uczą się pokory. Po wygranych walkach wiedzą, że zawsze jest ktoś, kto pomógł im dojść do sukcesu.

Trenuję z osobami  starszymi, co pozwala mi podciągnąć swój poziom i zaczerpnąć od nich porad życiowych.  Sztuki walki nieustannie uczą kultury i wdzięczności. Po wygranej walce podziękowałem wszystkim, którzy trenowali ze mną przez te 4 lata, bo mam świadomość, jaką rolę odegrali.

Każdy pojedynek to wyzwanie, w którym bokser musi umieć zachować spokój i działać z precyzją, nawet gdy jest zmęczony i pod presją. To ciągła praca nad sobą i dążenie do doskonałości, które nie kończy się nawet po zdobyciu tytułów czy medali. Tymon w sobotę zdobył swój pierwszy medal. Jak wyglądają ostatnie przygotowania przed Wejściem Smoka? 

Wbrew pozorom na dwa tygodnie przed walką trzeba się uspokoić i ograniczyć treningi, aby nie przeciążyć ciała. Treningi są krótsze, pracujemy nad tempem i ćwiczymy z tarczą. Na dwa dni przed wchodzi stres, ale najbardziej odczułem to, siedząc już momenty przed wyjściem na ring, gdy bandażowałem ręce. Walka trwa 3 rundy po 3 minuty, co wydaje się być krótko, ale mnie się strasznie dłużyło. Pierwszy raz miałem na głowie kask i czułem się trochę nieswojo, ale nie przeszkodziło mi to w odniesieniu zwycięstwa. Gdy ogłosili wynik byłem tak skupiony, że ciężko mi było wpaść w euforię, ale poczułem swego rodzaju ulgę oraz ogromną satysfakcję.

A w wolnych chwilach…

Boks zajmuje większość czasu młodych championów, dlatego tak ważnym jest znalezienie balansu i umiejętność zostawienia walk na sali. Tymon jeździ na rowerze, grywa w szachy, a do tego czyta książki.

Gratulujemy zwycięstwa i życzymy powodzenia w dalszych zmaganiach.

The Great Gatsby – teatr po angielsku

If you’re looking for amazing performances, a gripping story, and excellent dialogue, The Great Gatsby is the show for you. The actors are from the UK, so the English sounds really natural and is easy to follow. The set design might not be super colorful, but the characters and the story really make the experience worthwhile.

Overall, this is a must-see story, and this show is a fantastic opportunity to enjoy it!

Międzyszkolne Zawody w Lekkoatletyce

9.10. 24 r na terenie Stadionu Olimpia odbyły się międzyszkolne zawody w lekkoatletyce.

Do największych sukcesów możemy zaliczyć, srebrny medal Katarzyny Brzezińskiej z klasy 2C w skoku wzwyż z wynikiem 140 cm oraz srebrny medal Mateusza Siudy z klasy 3D w biegu na dystansie 400m.

Dziękujemy zawodnikom i życzymy dalszych sukcesów sportowych.

Dziękujemy pozostałym startującym uczniom, którzy godnie reprezentowali nasze liceum.

Teatr Brytyjski na Wielkim Ekranie

Po raz kolejny nasi uczniowie mieli szansę na kontakt ze sztuką na najwyższym poziomie.

W ramach cyklu Teatr Brytyjski na Wielkim Ekranie, klasy trzecie i czwarte miały okazję obejrzenia Hamleta w mistrzowskim wykonaniu Benedicta Cumberbatch, w oryginalnej wersji językowej.

Spektakl wyreżyserowany przez Lyndsey Turner był transmitowany z Barbican Theatre do kin w całej Europie i poza nią bijąc wszelkie rekordy popularności wśród tego typu transmisji. Szekspirowska tragedia stała się najszybciej sprzedającym się wydarzeniem w historii teatru w Londynie. Spektakl okrzyknięto wielkim sukcesem, ze względu na grę aktorską i oprawę plastyczną inscenizacji, pełną rozmachu.

Zainteresowanych szczegółami odsyłam do:

https://www.britishcouncil.pl/en/events/national-theatre-live-hamlet-1

Zachęcamy do śledzenia oferty Multikina Stary Browar, gdzie cyklicznie wyświetlane są przestawienia prosto ze słynnych scen brytyjskich;

https://multikino.pl/wydarzenia/teatr

Naprawdę warto wybrać się do kina i poczuć się jak w najlepszym londyńskim teatrze!

 

Koncert „Erasmus Days”

Szanowni Państwo, drogie Uczennice i Uczniowie, Wychowawcy i Nauczyciele,

jest mi niezmiernie miło zaprosić Was na koncert naszej muzycznie uzdolnionej młodzieży.

Odbędzie się w ramach "Erasmus Days" w czwartek 17 października 2024 r. o godz. 15:20 w auli liceum.

Jestem pewien, że każdy z Was znajdzie tu coś dla siebie.

Artyści potrzebują zaangażowanej widowni jak powietrza. Nie zawiodą Was. Gwarantuję.

Do zobaczenia - Andrzej Kabala

Wyniki wyborów do SU

W dniu 03.10.2024 r. przeprowadzone zostały wybory do Samorządu Uczniowskiego 38. DLO w Poznaniu na rok szkolny 2024/2025. Głosowanie odbyło się poprzez formularz Google utworzony w domenie szkolnej. W wyborach brało udział 5 koalicji:

  • Bezkoalicyjni (w składzie: Aleksandra Przybyła 2D, Pola Witkowska 2D, Zofia Majchrzak 2D, Elliot Kozioł 4C)
  • Mission: Possible (w składzie: Gabi Wałęsa 3A, Georgy Stepanov 4D, Mikołaj Mikołajczak, Oskar Kołodziejczak 2F)
  • Klasa średnia Bananowa (w składzie: Ksawery Popiołkowski 3C, Zofia Dzieciątkowska 3C, Gabriela Ziętkiewicz 3C, Franciszek Danielewski 3E)
  • stand-UP (w składzie: Małgorzata Owczarek 3A, Emilia Bartkowiak 3A, Zuza Śledzińska 3E, Alicja Budzyńska 3D)
  • Różowe Pantery (w składzie: Maja Kotecka 2H, Gabriela Zięba 2H, Bruno Lendo-Zachariasz 2B, Antek Malinowski 2B)

W głosowaniu udział wzięło 293 uczniów. Koalicje otrzymały następujące wyniki:

  • Klasa średnia Bananowa 25,9%
  • stand-UP 24,9%
  • Bezkoalicyjni 22,5%
  • Mission: Possible 19,8%
  • Różowe Pantery 6,8%

Zgodnie z ordynacją wyborczą do Samorządu Uczniowskiego 38. DLO w Poznaniu na rok szkolny 2024/2025 dostają się 4 koalicje z najwyższą ilością głosów. Komisja Wyborcza nie odnotowała żadnych nieprawidłowości w przebiegu wyborów i przypadków naruszenia ciszy wyborczej.