9 maja 2018 roku wysłuchaliśmy wykładu dr Katarzyny Burzyńskiej z wydziału anglistyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu pt. „Ramoneski, rurki i renesans: teatr Szekspira w filmie i serialu”, który dotyczył tego, jak współcześni twórcy filmowi mierzą się z dziełami Wiliama Szekspira, jego osobą i legendą, która otacza tego genialnego dramatopisarza do tej pory, rozpalając wyobraźnię filmowców i skłaniając ich do zgłębienia tego fascynującego tematu.
Drobna cząstka owych prób zbliżenia się do tajemnicy otaczającej Szekspira, w postaci filmów „Anonymus”, „Zakochany Szekspir” i „Królowa sceny” oraz serialu „Will” została nam podczas prelekcji ukazana ze szczególnym zwróceniem uwagi na to, jak w owych dziełach został przedstawiony klimat i realia czasów, w których tworzył Szekspir. Odtworzone fragmenty filmów przeniosły nas do Londynu epoki elżbietańskiej, do teatru Globe i za jego kulisy. Jednak pomiędzy strojnymi w koronki i jedwabie członków londyńskiej cyganerii, widać było wyraźnie aktorów w ramoneskach i skórzanych spodniach, a tłum kłębiący się pod sceną do złudzenia przypominał to, co można zobaczyć na każdym punkowym koncercie. Otóż twórcy przybrani, jak podkresliła to dr Burzyńska, we współczesne szaty, spersonifikowali kulturalną świeżość i zmianę, która zawitała do Anglii w drugiej połowie XVI wieku.
Wykład był dla nas ciekawym doświadczeniem; mieliśmy bowiem okazję do spojrzenia na tego z jednego z największych klasyków literatury światowej z zupełnie innej, bardzo ciekawej, strony. Z pewnością, niektórzy z nas powodowani ciekawością zaszczepioną podczas wykładu, sięgną po owe filmowe dzieła, by poznać Wiliama Szekspira w nieco innej, nowej i przez to intrygującej odsłonie.
Matylda Paszkiewicz, 3b