Grupa uczniów z naszej szkoły pod opieką pani Renaty Sęby ponownie odwiedziła mury Wydziału Matematyki i Informatyki UAM w Poznaniu, tym razem w celu wysłuchania wykładu pt. „Bitcoin: wirtualne złoto XXI wieku. Jak to jest z tymi kryptowalutami i jak działa sieć blockchain”.
Podczas spotkania poznaliśmy matematyczny model sieci blockchain, która jest podstawą kryptowalut, a gwałtowny jej rozwój zapoczątkowało powstanie i popularyzacja Bitcoinów (2007 r.). Dowiedzieliśmy się, że aktualnie blockchain, oprócz swojego najpopularniejszego zastosowania jako środek płatniczy, wykorzystywany jest w systemach wyborczych, rejestrach długów czy w grach komputerowych. Podczas wykładu mieliśmy okazję zbudować od zera własną prostą sieć blockchain, omówiliśmy najpopularniejsze implementacje, takie jak Bitcoin, Ethereum czy Monero. Na koniec dowiedzieliśmy się, na czym polega kopanie kryptowalut oraz jakie ryzyka i korzyści wynikają z wykorzystania tej technologii na dużą skalę.
Było to kolejne udane wyjście na wykłady matematyczne z cyklu „Po indeks z Pitagorasem”, w których regularnie bierzemy udział.