Zwiedzanie Muzeum Gazowni w Warszawie –

Zwiedzanie Muzeum Gazowni w Warszawie - Konferencja Inżynierowie Przyszłości

W ramach uczestnictwa w Konferencji Inżynierowie przyszłości uczestnicy mogli zwiedzić Muzeum Gazowni Warszawskiej. Dzięki zwiedzaniu dowiedzieliśmy się że:

Od początku XIX wieku w Europie powstają liczne gazownie, a kolejne miasta zyskują oświetlenie. Wykorzystują wynalazek Williama Murdocha, który w 1792 roku jako pierwszy użył gazu
wyprodukowanego z węgla do oświetlania mieszkania. Warszawa w tamtym okresie niestety nie znajduje się w awangardzie przemian przemysłowych i technicznych. Po powstaniu listopadowym namiestnik carski Iwan Paskiewicz wprowadza w podporządkowanym Moskwie Królestwie Polskim stan wojenny, zniesiony dopiero po śmierci namiestnika w 1856 roku. Dodatkowo hamuje to rozwój miasta, zwłaszcza że Paskiewicz nie zgadza się na instalacje gazowe z obawy przed organizowaniem celowych wybuchów. W 1856 roku miasto podpisuje kontrakt z Niemieckim Kontynentalnym Towarzystwem Gazowym z Dessau, które urządza gazownię przy ulicy Ludnej. Pod koniec roku w Warszawie zaczynają świecić pierwsze latarnie.. Po II wojnie światowej gaz węglowy przestaje być produkowany, a do Warszawy zaczyna docierać bardziej wydajny gaz ziemny. Całkowita transformacja zostaje wprowadzona w 1970 roku. Wkrótce potem już cała Warszawa korzysta z gazu ziemnego. Wymaga to jednak masowej przebudowy palników w urządzeniach odbiorców, gdyż dotychczasowy sprzęt nie jest w stanie pracować z wykorzystaniem surowca o innych parametrach.

 

Chcemy bardzo podziękować organizatorom za możliwość zwiedzania Muzeum i poszerzenie naszej wiedzy związanej z infrastrukturą naszej stolicy.

Posted in Aktualności.