Projekt społeczny "NIE.ZANIECZYSZCZALNI"

W ramach olimpiady z przedsiębiorczości "Zwolnieni z teorii" uczennice naszego liceum – Gabriela Szymańska z klasy 3E, Polina Ostapenko i Milena Tretiakov z klasy 2F – wraz z uczennicą z Warszawy, Amelią, oraz z Pilzna, Emilią, prowadzą projekt społeczny zwany "Nie.Zanieczyszczalni", objęty patronatem fundacji Veolia. Projekt skupia się na poszerzaniu wiedzy na temat zmian klimatycznych i zagadnień ściśle z tym związanych.

Nasz cel

"Z badań WWF wynika, że młodzież, nauczycielki, nauczyciele oraz rodzice skarżą się, że program szkolny w obecnej postaci nie przygotowuje ani do zagrożenia, jakim jest zmiana klimatu, ani do aktywnego przeciwdziałania jej skutkom.
Zauważyłyśmy, że młode osoby bez odpowiedniej pomocy ze strony ekspertów, ekologów i rzetelnych źródeł wiedzy, nie są w dalszym ciągu świadome prawdziwych przyczyn ani skutków globalnego ocieplenia.
Dlatego...
Naszym celem jest pomoc w wykształceniu u rówieśników odpowiedzialności za swoje decyzje konsumenckie oraz wskazanie im drogi do lepszego życia w pełni świadomości zmian klimatu."

Jak wygląda realizacja naszego projektu?

Główna część naszej działalności odbywa się w mediach społecznościowych, gdzie staramy się poszerzać świadomość ludzi poprzez różnorodne posty oraz filmiki. W ten sposób przekazujemy informacje dotyczące stanu środowiska w Polsce i na świecie, omawiamy różne tematy – nie tylko ogólnikowo, ale także zagłębiając się w konkretne zagadnienia, np. oceany. Poruszamy również temat fast fashion i różnych rodzajów działalności ludzkiej oraz ich wpływu na naszą planetę.

W celach edukacyjnych w marcu przeprowadziłyśmy warsztaty w szkołach podstawowych nr 45, 62, 12 i 87 w Poznaniu oraz nr 2 w Luboniu dla klas 6, 7 i 8. Tematem tych warsztatów była zmiana klimatu oraz jej wpływ na zbiorniki wodne. Dodatkowo poruszyłyśmy temat przemysłu odzieżowego. Chciałyśmy pokazać, jak wiele zależy od naszych codziennych wyborów i w jaki sposób możemy pomóc środowisku.

Poprzez eksperymenty przedstawiłyśmy poszczególne procesy, o których opowiadałyśmy, m.in.:

  • zakwaszenie oceanów,
  • pochłanianie promieniowania długofalowego przez CO₂,
  • różnicę między barwnikami naturalnymi i sztucznymi oraz ich wpływ na środowisko.

Pod koniec warsztatów młodzi słuchacze mogli otrzymać naklejki przedstawiające zagrożone wyginięciem zwierzęta morskie.

Jak można nas wesprzeć?

Jeżeli jesteś zainteresowany tematem i chcesz dowiedzieć się więcej, możesz odwiedzić naszego Instagrama, Facebooka lub TikToka, gdzie poruszamy różne tematy i dzielimy się ciekawostkami.

Jednym z kluczowych działań, które mogą przyczynić się do pozytywnej zmiany, jest dzielenie się wiedzą ze znajomymi lub rodziną – bo w grupie jest siła! Jeśli chcesz nas zaobserwować i oznaczać nas przy udostępnianiu treści, będziemy bardzo wdzięczne. To świetna pomoc w poszerzaniu naszych zasięgów!

Posted in Bez kategorii.