I tylko pamięć została

Po tej katyńskiej nocy…
Pamięć nie dała się zgładzić,
Nie chciała ulec przemocy.
     

Marian Hemar Katyń

Jak co roku Stowarzyszenie Memoramus do Współpracy ze Wschodem w Poznaniu zorganizowało wyjazd do Katynia w celu upamiętnienia trudnych wydarzeń w historii Polski, które miały miejsce w kwietniu 1940 r. Uczniowie z naszej szkoły pod opieką p. Mileny Kaliszak i p. Karoliny Kasprzak mieli okazję uczestniczyć w tym wydarzeniu.

Podróż do Smoleńska zaczęła się o poranku 28 marca 2019 r. Następnego dnia udaliśmy się po odpoczynku w hotelu w Dyneburgu pod pomnik Legionów Polskich. W czasie I wojny światowej miasto zostało wyzwolone przez Polaków i oddane Łotyszom. Pomnik powstał w ramach wdzięczności dla naszego narodu.

Trzeci dzień rozpoczęliśmy od zwiedzania Smoleńska. Najpierw zobaczyliśmy Sobór Zaśnięcia Matki Bożej w Smoleńsku. Na każdym kroku można było dostrzec fragmenty historii Polski za czasów Wazów i dymitriad w XVII w. Następnie spacerowaliśmy ulubionym parkiem mieszkańców Smoleńska, w którym znaleźliśmy liczne pomniki zwycięstwa Rosjan nad Napoleonem w I poł XIX w. Kolejnym punktem tego dnia była wizyta w kościele rzymskokatolickim i spotkanie z o. Ptolemeuszem. Dowiedzieliśmy się, z jakimi problemami boryka się duchowny, który mógł liczyć na naszą pomoc finansową i dobre słowo. Jeszcze przed obiadem młodzież rosyjska przywitała nas licznymi atrakcjami. Wysłuchaliśmy tradycyjnych piosenek tj. „Kalinka” czy „Katiusza”. Miłym zaskoczeniem były dla nas pokazy taneczne, a szczególnie nasz rodzimy krakowiak.

Na zakończenie „dnia polskiego” zwiedzaliśmy Memoriał Katyński. Każdy z uczniów otrzymał wizerunek jednego oficera, któremu złożył hołd pamięci, pozostawiając przy pamiątkowej tabliczce z nazwiskiem biało-czerwoną chorągiewkę i znicz. Ten czas przeznaczyliśmy na refleksję i zadumę nad losem poległych Polaków. Później uczestniczyliśmy we mszy świętej na Polskim Cmentarzu Wojennym.

Niedziela, 31 marca 2019 r. rozpoczęła się od tradycyjnego śniadania rosyjskiego, a później uczestniczyliśmy w Marszu Pamięci. Zaczęliśmy od stacji Gniezdowo, gdzie polscy oficerowie w 1940 r. zostali przywiezieni, aby na zawsze spocząć w Katyniu. Następnie władze lokalne Smoleńska, przedstawiciele Stowarzyszenia Memoramus i zaproszeni goście wygłosili przejmujące słowa o zbrodniach nie tylko na polskich obywatelach, ale również ofiarach stalinowskich. Młodzież polska i rosyjska pokazała jedność i współpracę, aby z szacunkiem upamiętnić losy swoich rodaków. Po złożeniu kwiatów i zniczy przy krzyżu prawosławnym i Ścianie Pamięci na Polskim Cmentarzu Wojennym udaliśmy się do Muzeum Wojny Ojczyźnianej. Ostatnim punktem programu tego dnia był pobyt na lotnisku Siewiernyj, gdzie w 2010 r. doszło do katastrofy polskiego samolotu, na pokładzie którego znajdowała się para prezydencka i osobistości ze świata polityki, a także ostatni prezydent na uchodźctwie, Ryszard Kaczorowski.

Pozostała nam tylko droga powrotna do domu przez Łotwę i Litwę. W ostatnim dniu naszego wyjazdu, 2 kwietnia 2019 r., zobaczyliśmy urokliwe Kowno, które w dwudziestoleciu międzywojennym pełniło funkcję stolicy państwa litewskiego. Podziwialiśmy zachowane mury miejskie, pozostałości zamku, a także uniwersytet, na którym wykładał sam Adam Mickiewicz.

Smoleńsk to ciekawe miejsce, warte zobaczenia. Odnajdywanie historii Polski w każdym zakamarku miasta sprawiło, że poczuliśmy historię na własnej skórze. Możliwość uczestnictwa w Marszu Pamięci i złożenie hołdu Polakom, którzy walczyli o wolny kraj było dla nas wyjątkowym wydarzeniem. Cieszymy się, że mogliśmy reprezentować społeczność 38 LO podczas obchodów upamiętnienia ofiar Katynia.

Posted in Informacje.