
warsztaty

Mam nadzieję, że fotorelacja z tygodniowej wizyty naszych artystów w Gruzji Wam się spodoba. Od 13 do 20 grudnia poznawaliśmy uroki tego kaukaskiego kraju, będąc uczestnikami Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Młodzieżowych „N-OWACJE” w Kutaisi. Pełna zabytków stolica państwa – Tbilisi, przeprawa pontonami w Kanionie Martvili, nowoczesne Batumi nad Morzem Czarnym wraz z imponującym Ogrodem Dendrologicznym w okolicach kurortu, spacer po Kutaisi w kierunku Katedry Bagrati górującej nad miastem, całodniowa wędrówka po Niskim Kaukazie w okolicach Cageri, wyjątkowej urody Jaskinia Prometeusza… to oczywiście tylko niektóre atrakcje podczas naszego pobytu w Gruzji.
Przede wszystkim jednak nasi Artyści zaprezentowali się wspaniale podczas festiwalu pokazując spektakl muzyczny „Sweven” autorstwa Marianny Ławrynowicz i Mai Orlikowskiej. Jurorzy uznali go za najlepszy spektakl muzyczny festiwalu, natomiast Maja i Marianna zdobyły tytuły najlepszych wokalistek.
Czekam na profesjonalne zdjęcia i wideo z zapisem tego przedstawienia na scenie Teatru Meskhishvili w Kutaisi. Gdy tylko je otrzymam, napiszę drugi post dokumentujący artystyczną pracę naszych uczniów. Dziś tylko relaks i turystyka. 🙂
Uczniowie klasy 2A, w ramach lekcji geografii, wzięli udział w warsztatach geologicznych zorganizowanych przez Instytut Geologii UAM.
Tematyka zajęć była różnorodna:
• Grunt to podstawa – zarys geologii inżynierskiej.
• To i owo – o deformacjach w skałach, czyli czym zajmuje się geolog strukturalny.
• Latający geolog – drony w geologii.
• Co nam mówi osad?
• Geologiczny mikroświat – mikroskopia skaningowa w geologii.
• Co w skale „piszczy” lub błyszczy (rozpoznawanie skał i minerałów).
Zobaczyliśmy kosztujący ok. miliona złotych mikroskop elektronowy, topiliśmy w ruchomych piaskach (własnej produkcji) domy, uczyliśmy się rozpoznawania skał (także przy pomocy kwasu solnego). Na deser gogle VR zabrały nas do rezerwatu Meteoryt Morasko – nie byłaby ta podróż niczym specjalnym, gdyby nie odbywała się w czasie ;).. Było zajmująco, przejmująco i bardzo kształcąco.
Wielkie podziękowania dla Pracowników Instytutu za poświęcenie nam sześciu niezapomnianych godzin!
Włoska Matera słynie przede wszystkim z domów i grot wykutych w skałach, które jeszcze do niedawna były zamieszkiwane. Materę uważa się za jedno z najstarszych miast świata.