warsztaty

Wycieczkę można uznać za udaną 👏
Temat dzisiejszych warsztatów dotyczył twórczości dwóch znanych romantyków – Adama Mickiewicza i Cypriana Norwida: Dwaj romantycy – Norwid i Mickiewicz. Jak czytać „Vade-mecum” (wiersz „Socjalizm” Norwida), czyli o aktualizacji poezji. Prowadzący zajęcia: Prof. Zofia Dambek-Giallelis
Pytań było sporo, emocji również. Nasi uczniowie wykazali się niebywałą wiedzą z zakresu teorii literatury. Rozstać się nie mogli, gdyż dyskusja przeniosła się na chwilę poza salę wykładową.
Oto uczestnicy warsztatów:
Czerzniak Anna 2B
Górna Martyna 2B
Janicka Natalia 3B
Jankiewicz Anna 3B
Krasnopolska Zofia 2B
Mankiewicz Urszula 2B
Marchel Marnie 2B
Mroczkiewicz Bibianna 3B
Orlikowska Maja 2B
Pawlak Katarzyna 2B
Sławiński Stefan 2B
Szukalska Marianna 2B
Terlikowska Wiktoria 2B
Zabłocka Zofia 2b
Opiekun: Krzysztof Drożdż (język polski)

Gruzja

Mam nadzieję, że fotorelacja z tygodniowej wizyty naszych artystów w Gruzji Wam się spodoba. Od 13 do 20 grudnia poznawaliśmy uroki tego kaukaskiego kraju, będąc uczestnikami Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Młodzieżowych „N-OWACJE” w Kutaisi. Pełna zabytków stolica państwa – Tbilisi, przeprawa pontonami w Kanionie Martvili, nowoczesne Batumi nad Morzem Czarnym wraz z imponującym Ogrodem Dendrologicznym w okolicach kurortu, spacer po Kutaisi w kierunku Katedry Bagrati górującej nad miastem, całodniowa wędrówka po Niskim Kaukazie w okolicach Cageri, wyjątkowej urody Jaskinia Prometeusza… to oczywiście tylko niektóre atrakcje podczas naszego pobytu w Gruzji.

Przede wszystkim jednak nasi Artyści zaprezentowali się wspaniale podczas festiwalu pokazując spektakl muzyczny „Sweven” autorstwa Marianny Ławrynowicz i Mai Orlikowskiej. Jurorzy uznali go za najlepszy spektakl muzyczny festiwalu, natomiast Maja i Marianna zdobyły tytuły najlepszych wokalistek.

Czekam na profesjonalne zdjęcia i wideo z zapisem tego przedstawienia na scenie Teatru Meskhishvili w Kutaisi. Gdy tylko je otrzymam, napiszę drugi post dokumentujący artystyczną pracę naszych uczniów. Dziś tylko relaks i turystyka. 🙂

Warsztaty geologiczne

Uczniowie klasy 2A, w ramach lekcji geografii, wzięli udział w warsztatach geologicznych zorganizowanych przez Instytut Geologii UAM.

Tematyka zajęć była różnorodna:
• Grunt to podstawa – zarys geologii inżynierskiej.
• To i owo – o deformacjach w skałach, czyli czym zajmuje się geolog strukturalny.
• Latający geolog – drony w geologii.
• Co nam mówi osad?
• Geologiczny mikroświat – mikroskopia skaningowa w geologii.
• Co w skale „piszczy” lub błyszczy (rozpoznawanie skał i minerałów).

Zobaczyliśmy kosztujący ok. miliona złotych mikroskop elektronowy, topiliśmy w ruchomych piaskach (własnej produkcji) domy, uczyliśmy się rozpoznawania skał (także przy pomocy kwasu solnego). Na deser gogle VR zabrały nas do rezerwatu Meteoryt Morasko – nie byłaby ta podróż niczym specjalnym, gdyby nie odbywała się w czasie ;).. Było zajmująco, przejmująco i bardzo kształcąco.

Wielkie podziękowania dla Pracowników Instytutu za poświęcenie nam sześciu niezapomnianych godzin!

Wymiana międzynarodowa

Włoska Matera słynie przede wszystkim z domów i grot wykutych w skałach, które jeszcze do niedawna były zamieszkiwane. Materę uważa się za jedno z najstarszych miast świata.