Warsztaty olimpijskie z matematyki

We wtorek 18 września 2018 r. nasza szkoła gościła trzydziestu nauczycieli matematyki szkół podstawowych i z oddziałami gimnazjalnymi z całego województwa, którzy brali udział w warsztatach olimpijskich z matematyki zorganizowanych we współpracy z Komitetem Centralnym Olimpiady Matematycznej Juniorów. Prowadzący warsztaty, pan dr Waldemar Pompe, opowiedział zgromadzonym, jak wyglądają zawody matematyczne oraz z jakiego typu zadaniami będą musieli się zmierzyć uczniowie. W drugiej części warsztatów nauczyciele wysłuchali wykładu matematycznego pt. Pola wielokątów, w ramach którego zaprezentowane zostały nietypowe techniki rozwiązywania zadań olimpijskich.
 
Było nam bardzo miło gościć prelegenta z Warszawy oraz nauczycieli matematyki z Wielkopolski. Jednocześnie zachęcamy ostatni rocznik gimnazjalistów uczący się w naszej szkole, do udziału w części testowej Olimpiady Matematycznej Juniorów, która odbędzie się już w najbliższy czwartek 27 września 2018 r w naszej szkole. Zapisy do poniedziałku 24 września 2018 r. u szkolnego koordynatora OMJ, pana Przemysława Peli.
 
Autor tekstu: Przemysław Pela, nauczyciel matematyki
Autor zdjęć: Natalia Maciejewska, klasa 2A

Autoprezentacja

13 września 2018 roku w naszym liceum odbyły się warsztaty z zakresu podstaw autoprezentacji. Wzięły w nich udział klasy 1b oraz 1d. Spotkanie podzielone było na dwie części. Pierwszą prowadził Dominik Furmaniak z koła naukowego „Mówcy Politechniki„. Przedstawił on teoretyczne zagadnienia dotyczące wystąpień publicznych i prezentacji. Jako drugi swoją wiedzą praktyczną z zakresu konferansjerki i sztuki mówienia podzielił się Bartosz Bartkowiak, który dodatkowo udzielił nam kilku wskazówek, jak przerodzić pasję w hobby. Swoją opinię na temat prelekcji wyraziło kilku uczniów naszej szkoły:

Podobało mi się nastawienie tych chłopaków do warsztatów. Widać, że obydwoje przyszli nie z przymusu, a z pasji, by podzielić się z nami swoimi zainteresowaniami. Wszystko było przeprowadzone w ciekawy oraz pełen humoru sposób

– Jakub Toporski, klasa 1b.

Oba wykłady się idealnie uzupełniały, bo jeden był o teorii techniki przemawiania, a drugi ciekawie przedstawiał przeżycia osoby pracującej głosem.

– anonimowy uczeń z klasy 1d.

Klub Melomana

Szanowni Państwo, drodzy Uczniowie, w tym roku szkolnym Klub Melomana będzie nadal działał, mimo mojej nieobecności w szkole. Opiekę nad nim przejmuje pani Barbara Szejnfeld, i to ona będzie dokonywała zapisów chętnych osób (uczniowie, rodzice, nauczyciele oraz ich rodziny, znajomi…).

Na początku każdego miesiąca będę wysyłał ofertę na cały kolejny miesiąc. Zainteresowane osoby muszą do końca określonego terminu opłacić bilety, zamówić wejściówki na wydarzenia muzyczne, w których chcą uczestniczyć. Liczy się oczywiście kolejność zgłoszeń i dokonania płatności. Tuż po tym terminie wykupię wszystkie bilety i odbiorę wejściówki, a następnie przekażę je pani Barbarze Szejnfeld, która to rozda wśród zainteresowanych.

Proszę się zapoznać z ofertą na wrzesień i październik. Będę na wszystkich tych wydarzeniach. Szczególnie polecam popremierowy spektakl barokowej opery Jerzego Fryderyka Haendla „Juliusz Cezar w Egipcie” pod dyrekcją znakomitego Paula Esswooda, przebojową i chwytającą za serce „Traviatę” Giuseppe Verdiego, koncert pod dyrekcją światowej sławy Paula McCreesha oraz „Missa pro pace” Wojciecha Kilara.

Pozdrawiam serdecznie i życzę wielu muzycznych wrażeń – Andrzej Kabala

Klub Melomana – wrzesień i październik 2018