Po indeks z Pitagorasem

20 listopada o godzinie 12 w jednej z auli budynku UAM na Wydziale Matematyczno-Informatycznym odbyło się 50. spotkanie z cyklu „Po indeks z Pitagorasem”. Podczas prelekcji prof. dr hab. Roman Murawski wygłosił wykład zatytułowany „Jak matematycy radzą sobie z nieskończonością?”. Tego dnia dowiedzieliśmy się jak m.in. w starożytnej Grecji, średniowieczu i nowożytności uczeni próbowali omijać pojęcie „nieskończoności” oraz jak we współczesnych czasach matematycy radzą sobie z tą teorią.

Wykład można obejrzeć pod linkiem : https://www.youtube.com/watch?v=vL7KutJUAZs

„Za-Polska” w Teatrze Animacji

We wtorek, 13 listopada 2018 roku, klasa 2B pod opieką pani Ewy Pawlety uczestniczyła w spektaklu teatralnym zatytułowanym „Za-Polska”. Przedstawienie miało miejsce w Teatrze Animacji w Poznaniu. Reżyserem tej sztuki jest Agata Biziuk – ceniona dramatopisarka, która tworzy niezależne projekty wystawiane na deskach teatrów Poznania, Łodzi, Kielc, Szczecina i Warszawy. 

Po wejściu do foyer wielu z nas zostało zaskoczonych nietypowym powitaniem aktorów, którzy częstowali widzów chlebem i solą. W tle słychać było muzykę ludową, a artyści wypowiadali naprzemiennie polskie przysłowia i powiedzenia. Zajęliśmy miejsca. Naszą uwagę przykuła z jednej strony minimalistyczna scenografia, dobór rekwizytów i użycie świateł, a z drugiej wielokrotnie powtarzane przez aktorów zdanie: „Idzie Polska ścieżką krzywą”. 

Autorka wprowadziła wiele postaci stawiając przed czworgiem aktorów trudne zadanie, z którym świetnie sobie poradzili. Wspólnie wędrowaliśmy po polskich ścieżkach odkrywając burzliwą historię naszego narodu. Uwaga widzów została skierowana na nawyki kulturowe, aby sprowokować  do dyskusji i zastanowienia. Widowisko to jest pewnego rodzaju kolażem, w którym wykorzystano cytaty z klasycznej polskiej literatury, stereotypowych diagnoz oraz przetworzonych symboli i haseł, jak np. napis „Wonder Wheel”, który za pomocą efektów świetlnych zmieniał się na „Wonder Hell’. Spektakl można postrzegać jako rodzaj oskarżenia rzucanego przez reżyserkę mitowi świętej Ojczyzny. 

Głównym bohaterem jest Polska. Przedstawiona została jako kobieta w kostiumie łączącym ludową stylizację z czarnymi elementami żałoby. Osamotniona ruszyła na poszukiwanie tych, którzy zdolni są jeszcze „odkuć lód zwątpienia”. Doświadczyła jednak serii rozczarowań. Udział w tym spektaklu stał się punktem wyjścia do długiej dyskusji nie tylko w szkole, ale również poza jej murami. 

tekst: Paulina Antoniewicz, klasa 2B

CHEM-GEO – doświadczenia

W dniu 16.11.2018 roku odbyły się kolejne zajęcia zorganizowane w ramach projektu CHEM-GEO. Podczas nich mieliśmy okazję przeprowadzić różne doświadczenia, badaliśmy m.in. właściwości sorpcyjne gleby oraz palność i rozpuszczalność ropy naftowej i benzyny, które opisywaliśmy później na kartach pracy. Zajęcia minęły szybko w bardzo miłej atmosferze. Mimo piątkowego popołudnia mieliśmy dużo zapału i energii do pracy ☺ Nie możemy doczekać się już kolejnego spotkania, na którym dowiemy się wielu nowych i ciekawych rzeczy.

Efekt cieplarniany i używki

“WOLNOŚĆ W CHEMII POZWALA NA DOGŁĘBNE POZNANIE WSZYSTKICH DOBRYCH I ZŁYCH WŁAŚCIWOŚCI SKŁADNIKÓW OTACZAJĄCEGO NAS ŚWIATA I ZAKOMUNIKOWANIE O TYK KAŻDEMU TAK, ABY MÓGŁ DOKONAĆ WŁASNEGO WOLNEGO WYBORU I MIEĆ WŁASNE ZDANIE NA KAŻDY TEMAT…”

Dnia 15.11. grupa uczniów w ramach kolejnego spotkania CHEM- GEO wraz z Panią Kubacką- Jankowską uczestniczyła w wykładach odbywających się na Wydziale Chemii UAM. Wykłady były bardzo dla nas interesujące. Podczas pierwszego dowiedzieliśmy się wielu nowych rzeczy na temat efektu cieplarnianego i jego wpływu na stan środowiska. Drugi wykład poruszał temat używek.  Prezentowany film i poruszający wykład uświadomiły nam, jak ważna jest znajomość składu chemicznego zażywanych substancji…

tekst: A. Śliwińska, M. Knast IIA

Zmiany klimatu

W dniu 19 listopada 2018 roku odwiedził nas dr Arkadiusz Tomczyk z Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych w Poznaniu. Podczas swojej prelekcji opowiedział nam, jak należy rozumieć zmiany klimatu oraz jakie czynniki naturalne i antropogeniczne generują ich zmiany. Dało nam to nowy pogląd na ten interesujący temat z dziedziny klimatologii.

Błękitna Planeta

W dniu 7 listopada część uczniów naszej szkoły wzięła udział w prelekcji pod tytułem: „Ziemia – Błękitna Planeta”. Była to autorska prelekcja multimedialna z wykorzystaniem ilustracji i bardzo ciekawych animacji. Podczas wykładu dowiedzieliśmy się między innymi o rozmiarach Ziemi, jej miejscu w przestrzeni, warunkach panujących na jej powierzchni czy następstwach ruchu obrotowego i obiegowego.

Podaj łapę – karma wraca!

Koło wolontariatu Podaj Łapę wraz z Fundacją Bahati przez dwa tygodnie organizowało zbiórkę karmy oraz pieniędzy w Intermarche w Luboniu. Cały dochód oraz karma trafią do Przytuliska w Przyborówku.
Bardzo dziękuję moim wiernym wolontariuszom za wiele godzin poświęconego czasu. Każde działania pośrednie, takie jak te zbiórki,  pomagają czworonogom przetrwać zimę.

Pingpongowe szaleństwo

Nasza szkoła co roku bierze udział w wielu przedsięwzięciach sportowych, organizowanych w ramach ,,Igrzysk młodzieży” i nie inaczej było tym razem. Uczniowie 58 Gimnazjum wyróżnili się w wielu dyscyplinach, ale przede wszystkim w tenisie stołowym. Kadrę damską reprezentowały Anna Buczkowska i Maria Fabiańska, a honoru chłopców bronili Aleksander Bręgiel, Jan Góralczyk oraz Maksymilian Zedlewski. W pierwszym etapie oba zespoły poradziły sobie znakomicie, przechodząc bez większych trudności do kolejnego etapu rozgrywek. Kilka tygodni później musiały one jednak stawić czoło wyzwaniu o wiele większemu… Drugi etap odbywał się w Gimnazjum nr 14 na Osiedlu Piastowskim. Oczywistym stało się, iż tym razem poziom będzie znacznie wyższy i trzeba będzie wznieść się na wyżyny własnych możliwości, aby przejść do upragnionego finału. Wszystkie mecze były bardzo trudne, a przeciwnicy nie chcieli dać za wygraną. Po kilku godzinach zmagań okazało się, że chłopcy podołali i z drugiego miejsca w grupie awansowali do finałów. Niesmak jednak pozostał, gdyż o braku awansu żeńskiej drużyny zadecydowała jedna przegrana gra deblowa. W dniu finału atmosfera wśród zawodników była fantastyczna, choć czuć było napięcie. Pierwszy mecz pokazał naszej szkole, iż pomimo naszych umiejętności, są w Poznaniu szkoły lepsze, a w tym przypadku była to Gimnazjum nr 50. Walka o 3. miejsce była bardzo zacięta i po wyrównanych meczach singlowych i niesamowicie efektownym deblu udało się stanąć na najniższym stopniu podium. Sukces nie byłby jednak możliwy bez opieki i niezastąpionych rad Pana Pawła Staszewskiego. Nasi zawodnicy wracali do domów bogatsi nie tylko w puchar oraz medale, ale także o nowe doświadczenia, lecz przede wszystkim o świadomość, iż ich przygoda z tenisem stołowym dopiero się zaczęła…

tekst: Aleksander Bręgiel, klasa 3C

Gra miejska o powstaniu wielkopolskim

XIII gra miejska o powstaniu wielkopolskim

W dniu 09 listopada 2018 r. uczniowie z naszej szkoły pod opieką p. Żanety Zielińskiej wzięli udział w zmaganiach dotyczących zdobywania wiedzy o wygranym powstaniu Wielkopolan w 1918 r. Pokonując wiele przeszkód poznawali miasto, a szczególnie wiele miejsc związanych z tym chwalebnym wydarzeniem w dziejach Poznania. Mieli okazję wysłuchać przemówienia Ignacego Jana Paderewskiego czy nieco więcej dowiedzieć się o bohaterskim zdobyciu Ławicy przez Polaków. Praca z mapą, szukanie ukrytych zagadek, odszyfrowywanie krzyżówek nie kryją przed nimi już żadnych tajemnic. 

Dodatkowo, szkolna reprezentacja ma się czym pochwalić, ponieważ zajęła II miejsce i została nagrodzona książkami historycznymi.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!