Wigilie klasowe 2018

Dzisiaj Wigilia… Zapewne nie możecie doczekać się rodzinnej wieczerzy w domowym zaciszu! Przypominamy wspólnie spędzony czas podczas klasowych wigilii w ubiegły piątek.
Wesołych Świąt!

 

 

Jasełka 2018

Mamy nadzieję, że nie tylko wigilie klasowe, ale także przygotowane przez naszą klasę jasełka, niosące głębsze przesłanie i pełne odniesień do ludzkiej codzienności, stanowiły okazję do refleksji i wzruszeń i wprowadziły Was w dobry, świąteczny nastrój.
Życzymy, aby magiczny nastrój nadchodzących Świąt towarzyszył Wam na co dzień, a Nowy Rok przyniósł spełnienie marzeń i wiele sukcesów.

klasa 1a

 

W zdrowym ciele zdrowy duch

Miło nam powiadomić, że Natalia Urbanowska, uczennica klasy 2A, otrzymała Nagrodę Miasta Poznania za szczególne osiągnięcia sportowe. Nagrodzonej serdecznie gratulujemy sukcesu i trzymamy kciuki za kolejne osiągnięcia!

Nagrody Miasta Poznania rozdane!

Piątek 14 grudnia 2018 r. był dla nas dniem szczególnym. Tego dnia 234 uczniów poznańskich szkół ponadpodstawowych odebrało z rąk przewodniczącego Rady Miasta pana Grzegorza Ganowicza Nagrody Miasta Poznania za szczególne osiągnięcia w nauce. Wśród nich znalazło się aż 14 absolwentów z oddziałów gimnazjalnych naszej szkoły:

Kosma Kasprzak
Grzegorz Świąder
Jan Majchrzak
Olga Kokorniak
Julia Spaczyńska
Wiktor Czarny
Dominika Podgórska
Karolina Mielnik
Maria Szulc
Bogna Kilanowska
Lena Woźniak
Kamil Tuszyński
Michał Kania
Matylda Paszkiewicz

Nagrodzonym absolwentom składamy serdeczne gratulacje! Trzymamy kciuki za Wasze kolejne sukcesy!

Warsztaty konwersacyjne

Po czwartkowych zmaganiach z jak najlepszym poradzeniem sobie z diagnozą etapową, nasi uczniowie przygotowujący się do egzaminów FCE oraz CAE (lub CIA jak ktoś woli), zamiast zająć się pieczeniem świątecznych pierników czy gruntownymi porządkami, uczestniczyli w warsztatach Jak skutecznie przygotować się do części ustnej egzaminu?

W czasie dwugodzinnych warsztatów, prowadzonych przez Panią Krystynę Kułak – egzaminatora Centrum Egzaminacyjnego British Council, uczniowie zapoznali się ze strukturą egzaminu FCE oraz CAE, ze szczególnym uwzględnieniem ich części ustnej. Następnie przyszedł czas na część praktyczną; uczniowie mogli zapoznać się z autentycznymi materiałami egzaminacyjnymi oraz zmierzyć się z przygotowaniem i zaprezentowaniem wypowiedzi ustnej do każdej części egzaminów. W czasie ćwiczeń Pani Krystyna Kułak udzielała naszym uczniom cennych wskazówek.

Warsztaty zakończyły się obejrzeniem instruktażowego filmu z autentycznego egzaminu .

Miejmy nadzieję, że warsztaty pomogą naszym uczniom w osiągnięciu najlepszych wyników na egzaminie próbnym w styczniu oraz właściwym w maju.

 

Konferencja Vistula Model United Nations

W dniach od 1. do 3. grudnia 2018 roku odbywała się w Krakowie konferencja Vistula Model United Nations. Polegała ona na wcieleniu się przez 200 licealistów w rolę reprezentantów państw członkowskich Organizacji Narodów Zjednoczonych. Podczas obrad reprezentowałam Szwecję w Radzie Praw Człowieka Narodów Zjednoczonych. 3 dni debat zaowocowały rezolucją mającą rozwiązać problem niewystarczających środków antykoncepcji w rozwijających się państwach. Dzięki udziałowi w tym wydarzeniu nabyłam doświadczenie w zakresie polityki międzynarodowej oraz wystąpień publicznych. Nawiązałam nowe kontakty z wieloma osobami różnych narodowości. W następnym roku chciałabym wziąć udział w większej liczbie tego typu konferencji.

tekst: Paulina Antoniewicz, 2b

Gimnazjaliści przechodzą do kolejnego etapu

Panie i panowie! Gimnazjaliści przechodzą do kolejnego etapu!

Gimnazjum nr 12 – Gimnazjum nr 58 49:64.

Druga szkoła oddała mecz walkowerem.

Wojtek Pruss w pierwszej kwarcie odniósł, niestety, kontuzję kostki, niefortunnie upadając. Ale przygoda w karetce była 🙂

Życzę powrotu do zdrowia, a zespołowi gratuluję wygranej.

Jak widać warto trenować, by odnosić sukcesy.

tekst: Rafał Zakrzewski

Szkolenie prawnicze z zakresu prawa cywilnego

W dniu 11 grudnia 2018 roku uczniowie klasy 1b mieli okazję spotkać się z radcą prawnym, panem Rafałem Kowalczykiem, który specjalizuje się w zagadnieniach związanych z nieruchomościami.

Na wstępie mogliśmy wysłuchać wprowadzenia do rozległego tematu prawa cywilnego, aby zdobyć podstawową wiedzę, a w rezultacie poradzić sobie z rozwiązaniem kazusu prawnego. Pierwszą część spotkania zakończyliśmy rozmową o prawach konsumenta.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się wzmianki o rozprawach, w których nasz gość brał udział. Mogliśmy posłuchać o nieco zabawnych historiach, jak i o tych bardzo skomplikowanych i zawiłych. Szczególnie cenne okazały się przykłady z rozpraw sądowych, które mówiły o wykorzystaniu Internetu jako forum do wyrażania swoich opinii. Stworzyło to możliwość do konwersacji na ten temat, jak i uzyskania odpowiedzi na wiele nurtujących nas pytań.

Z niecierpliwością czekamy na kolejne „prawnicze” atrakcje.

Matematyka w pracy prawnika

Ignorantia iuris nocet – nieznajomość prawa szkodzi

Już po raz drugi klasa I b (profil prawniczo-medialny) miała okazję uczestniczyć w wykładach organizowanych przez Wydział Prawa i Administracji UAM. Pierwsze spotkanie miało miejsce 4 grudnia 2018 roku i było zatytułowane Matematyka w pracy prawnika – jak wiedza z liceum wpływa na funkcjonowanie rynku zamówień publicznych? Wykład wygłosił  mgr Jarosław Kola. Drugie spotkanie pt. Prawo wobec telemedycyny, czyli ewolucja relacji pacjent – lekarz w związku z rozwojem nowych technologii medycznych poprowadził mgr Mikołaj Maśliński.

Spotkania z doktorantami poszerzają nasze horyzonty i dają nam szanse na poznanie specyfiki prawa w różnych jego fascynujących aspektach. Nie możemy doczekać się lutowego spotkania z zakresu prawa cywilnego. Jesteśmy przekonani, że zdobyta wiedza pomoże nam odnaleźć się w świecie paragrafów, artykułów i ustaw.