Spektakl w kinie Apollo

Po raz kolejny wybraliśmy się do kina Apollo na spektakl w języku angielskim. Tym razem obejrzeliśmy jeden z najpopularniejszych dramatów Williama Shakespeare’a pt. „Romeo i Julia”.

Przedstawienie nie było luźną interpretacją utworu, ponieważ  kolejne wątki pochodziły bezpośrednio z tekstu sztuki. Różniło się jednakże od oryginału poczuciem humoru oraz językiem – uwspółcześnionym, lecz zawierającym archaizmy, pozwalające odbiorcy wczuć się w wydarzenia rozgrywające się na scenie.

Wielkim plusem spektaklu były udane charakteryzacje i choreografia.  Świetnie dobrani aktorzy grali wyjątkowo ekspresyjnie i imponowali umiejętnością władania szpadą. Jednym z najlepszych popisów gry aktorskiej była scena łamania czwartej ściany. Pojawiła się ona w słynnym fragmencie odgrywanym pod oknem Julii, gdy do znanego wszystkim dialogu, dodany został element humorystyczny w postaci dwóch amorów podpowiadających w zabawny sposób bohaterowi kolejne kwestie kultowego monologu. Takie zabawne wtrącenia obecne były również w wielu innych scenach spektaklu, co wprawiało widza w dobry nastrój i umożliwiało mu łatwy odbiór przedstawianych zdarzeń.

Sztukę tę cechowało odważne podejście do przedstawiania na scenie aktów namiętności. Romeo i Julia w wydaniu Paula Stebbings’a nie bali się namiętności, byli otwarci i okazywali sobie miłość w romantyczny, naturalny, a nawet rozczulający sposób.

Spektakl uważam za bardzo dobrze zagrany. Nawet jeżeli kogoś nużą romansidła, to mógł zadowolić się świetnym poczuciem humoru.

Bartosz Frankowski Ic

 

Wykład na Wydziale Neofilologii UAM

W dniu 26.03.2018 roku w ramach współpracy z Wydziałem Neofilologii UAM uczniowie klasy 1b wybrali się z na na wykład prowadzony przez panią profesor Alicję Sakaguchi. Dotyczył on języka esperanto – najbardziej rozpowszechnionego na świecie języka pomocniczego. Poznaliśmy jego historię oraz podstawowe zwroty. Na koniec zajęć mieliśmy szansę zadać nurtujące nas pytania. Wykład okazał się miłym zaskoczeniem i część z nas rozważa naukę tego języka od podstaw.

Tio estas skribita de Patrycja Knop 1B

POLSKO-WŁOSKA WYMIANA MŁODZIEŻY

W dniach od 16 do 23 marca 2019 roku czternastu uczniów naszej szkoły wraz z opiekunami (panem Miłoszem Pięknym i Scottem Richardsem) odbyło niezwykłą podróż na samo południe Włoch do położonej w regionie Basilicata miejscowości Montalbano Jonico. Podróż odbyła się w ramach współpracy międzynarodowej szkoły polskiej i włoskiej. Uczniowie mieszkali u tamtejszych rodzin, poznając język, kulturę oraz wspaniałą włoską kuchnię.

W ciągu zaledwie tygodnia grupa zwiedziła takie miejscowości jak: Montalbano, Matera (miejscowość, gdzie nakręcony został film „Pasja”), Nova Siri, Taranto, ‘Le Tavole Palatine’(ruiny greckiej świątyni, gdzie nauczał Pitagoras) oraz Policoro. Słoneczne i ciepłe dni w połączeniu ze wspaniałą włoską atmosferą, pozwoliły w pełni chłonąć widoki i kulturę tych miejsc.

Podczas wymiany nasi uczniowie mieli okazję spotkać uczniów także ze Szwecji, Katalonii i Węgier, którzy razem z polską grupą uczestniczyli w tzw. Tygodniu Międzynarodowym organizowanym przez stronę włoską. Uczniowie wszystkich krajów brali udział we wspólnych zajęciach w miejscowej szkole. Zdaniem uczniów  było to niezwykłe doświadczenie poznać tyle nowych osób różnych narodowości, szlifować język angielski oraz zachwycać się pizzą i makaronem, przygotowywanymi przez prawdziwych Włochów.

Z niecierpliwością czekamy na przyjazd Włochów do Polski we wrześniu.

 

 

Giełda Papierów Wartościowych w naszej szkole

W czwartek 14.03.2019 r. swoją obecnością zaszczycił nas pan doktor Piotr Zygmanowski z Katedry Polityki Pieniężnej i Rynków Finansowych Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Poprowadził dwugodzinny wykład dla wszystkich klas pierwszych naszej szkoły. Tematem wykładu były „Podstawy działania GPW i jej funkcjonowanie”. Z wystąpienia mogliśmy wynieść wartościowe informacje o działalności giełdy, mając pewność, że są one rzetelne, co jest szczególnie ważne w dzisiejszych czasach. Wykładowca, choć skupiał się na działalności podmiotu mieszczącego się w Warszawie, to jednak poruszał tematy dotyczące globalnego rynku giełdowego i jego podmiotów, a także największych firm obecnych na giełdach polskich i globalnych. Uświadomił nam dużą rolę giełdy dla przedsiębiorcy i pokazał nam możliwości racjonalnego gospodarowania pieniędzmi w przyszłości. Po prelekcji wielu uczniów skorzystało z okazji, żeby zadać pytania o ciekawiących ich zagadnieniach dotyczących makroekonomii.

Wykład takowy był bardzo potrzebny, ponieważ zagadnienia te bywają enigmatyczne dla większości licealistów, a jest to dobry moment, żeby zacząć się nimi interesować. Ponadto są to bardzo ważne informacje dla przyszłych przedsiębiorców z klasy ekonomiczno- językowej. Oby takich więcej.

Za wykład serdecznie dziękujemy.

Łukasz Lange

 

Wojewódzki Konkurs Biologiczny

Serdecznie gratulujemy Aleksandrze Stępień z klasy 3D, która została tegoroczną laureatką Wojewódzkiego Konkursy Biologicznego. Życzymy dalszych sukcesów młodej Pasjonatce biologii.

Jagielloński Turniej Matematyczny

Serdecznie gratulujemy Kosmie Kasprzakowi z klasy gimnazjalnej 3B, który wywalczył dla siebie 4. miejsce w Jagiellońskim Turnieju Matematycznym, w którym rywalizował z licealistami z całej Polski.

Nauczyciele matematyki

Supermatematycy są wśród nas!

Z radością informujemy o sukcesie naszych uczniów, którzy zakwalifikowali się do kolejnego etapu konkursu Supermatematyk.

Do zawodów finałowych na poziomie klas 1. licealnych zostało zakwalifikowanych troje naszych uczniów:

Karolina Mielnik, klasa 1C,

Maria Szulc, klasa 1D,

Michał Woźniak, klasa 1D.

Natomiast na poziomie klas 2. licealnych  do finału została zakwalifikowana Natalia Urbanowska z klasy 2A.

Serdecznie gratulujemy sukcesu i trzymamy za Was kciuki podczas zawodów półfinałowych!

Nauczyciele matematyki

„Niderlandzkie ślady w Europie” oraz „South Africa- Oddities & Extremities”

Dnia 15 marca 2019 r. uczniowie klasy 1A wraz nauczycielami języka angielskiego udali się do Collegium Minus przy ulicy Wieniawskiego, by uczestniczyć w wykładach i warsztatach.

Pierwszy z nich – „Niderlandzkie ślady w Europie”, wygłoszony przez panią doktor Annę Sikorę-Sabat, przybliżył nam spuściznę holenderskich osadników. Myślę, że większość z nas nie zdawała sobie sprawy, jak wiele śladów na polskiej ziemi pozostawili po sobie łaknący wszelkich swobód i  tolerancji religijnej przybysze z krainy wiatraków.

Drugim z nich były warsztaty „South Africa- Oddities & Extremities” przeprowadzone w języku angielskim przez panią magister Karen Kuhn pochodzącą z Południowej Afryki. W czasie zajęć mieliśmy okazję przekonać się jak wiele oficjalnych języków funkcjonuje w tym zróżnicowanym kraju, a nawet nauczyć się paru słówek w języku amaZulu.

Warsztaty ukazały nam również mniej znaną, dziką stronę Afryki oraz niektóre wierzenia jej mieszkańców.

Wyjście było bardzo ciekawym doświadczeniem, pozwalającym poszerzyć nasze horyzonty myślowe i na pewno zostaną w naszej pamięci na długo.

Weronika Rybacka 1a