SUKCESY NA WAGĘ ZŁOTA

Nasze koleżanki z klasy 3A, Natalia Urbanowska i Karolina Żymirska, odniosły ostatnio ogromne sukcesy!
26 października w Grodzisku Mazowieckim odbyły się Mistrzostwa Polski JKA (Japan Karate Association) 2019. Wzięło w nich udział aż 280 zawodników z całej Polski. Natalia Urbanowska spisała się na medal – a nawet dwa! Zdobyła srebro w kategorii Kata (formy/układ ruchów) Indywidualne Kobiet 18-39 lat oraz brąz w kategorii Kumite (sparing) Indywidualne Kobiet 18-39 lat.
Natomiast Karolina Żymirska, jako jedna z 50 osób w Wielkopolsce, otrzymała Stypendium Prezesa Rady Ministrów za doskonałe wyniki w nauce – średnia jej ocen wynosi aż 5.80! Odebranie nagrody odbędzie się już wkrótce na gali stypendystów.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w nauce i sporcie!
Maria Wojciechowska 3A

Ochrona konsumentów

21 listopada klasy pierwsze odbyły zajęcia z radcą prawnym panią Martą Pasińską z Biura Miejskiego Rzecznika Konsumentów w Poznaniu.

Dowiedzieliśmy się, jakie prawa przysługują nam jako konsumentom, jakie są różnice między gwarancją a rękojmią, jak złożyć reklamację, jak bezpiecznie kupować przez Internet oraz gdzie możemy się zwrócić w przypadku naruszenia naszych praw konsumenckich. Wszystkie te kwestie są dla nas ważne, gdyż każdy z nas codziennie bywa konsumentem, dokonując zakupu towarów i usług.

Warsztaty językowe w Collegium Minus UAM

Czy wiesz, jak skutecznie uczyć się języków obcych?

Masz wątpliwości, czy dasz radę „przeżyć” pierwszy rok studiów?

Czy jesteś tak samo uprzejmy, kiedy mówisz w języku obcym?

Każdy, kto chciałby poznać odpowiedź na którekolwiek z tych pytań, niech żałuje, że nie wziął udziału w piątkowych zajęciach na Wydziale Anglistyki.Ciekawe i inspirujące wykłady dr Katarzyny Wiercińskiej oraz Bas van der Ham nie pozostawiały wątpliwości, jak najlepiej na nie odpowiedzieć.

O skarbie w skarbcu

W środę, 20.11.2019 r., klasa ekonomiczno-językowa 1gA, miała przyjemność wziąć udział w wykładzie dr. Jakuba Staniszewskiego z Katedry Makroekonomii i Gospodarki Żywnościowej Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.

Zajęcia zostały zatytułowane "O skarbie w skarbcu". Na początku odpowiedzieliśmy na pytanie: Co dla nas jest skarbem? Okazało się, odpowiedzi jest wiele. Od pieniędzy, przez złoto, zdrowie, bezpieczeństwo i edukację.

Poruszyliśmy problematykę oszczędności, przechowywania bogactwa, najlepszych źródeł zysku, a nawet emerytur. Dowiedzieliśmy się, że obecnie najcenniejszym skarbem młodych ludzi jest czas - warto rozważnie nim dysponować.

Dr Staniszewski przekazał nam trochę swojej energii, dzięki czemu wykład był jeszcze bardziej interesujący.

Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkania i nowe wyzwania!

Weronika Ruta, 1gA

Wiersz miesiąca – październik

FINAŁ KONKURSU POETYCKIEGO WIERSZ MIESIĄCA

W PAŹDZIERNIKU NAGRODĘ OTRZYMAŁA

MAŁGORZATA KLEIBER (klasa I pB)

RUTYNA
Dojrzałym ludziom nie wypada
Być niedojrzałymi w dojrzałych sytuacjach 
Mylić Sokratesa z Platonem
I chodzić w wygniecionych koszulach
Wolno im za to czynić to
Czego etykieta nie zabrania
Ale tylko do dwudziestej drugiej
Potem cisza nocna uśpi ich myśli 
Które wstaną równo o piątej trzydzieści 
Razem z nimi do pracy tylko po to
By ten sam dzień przeżyć raz jeszcze

Poziom konkursowych wierszy był wysoki i wyrównany, dlatego jury przyznało wyróżnienia dla: MARTY GŁOWIŃSKIEJ kl. 1gB za wiersz Dziecięce marzenia, KAROLINY BUJAKOWSKIEJ kl.1gB za wiersz Drabiny, WIKTORII SIERSZCHULSKIEJ kl. 2C za wiersz Chciejstwa.

Serdecznie gratulujemy!

Jurorzy konkursu

Booktalking

Zarówno dramaty Szekspira, jak i mroczne sekrety Lovecrafta nie stanowią problemu dla naszych licealistów. We wtorkowym konkursie Booktalking wachlarz prezentacji dzieł znanych autorów był niezwykle szeroki, począwszy od krwawych intryg i mordów, poprzez pęd do sławy, na problemach współczesnej młodzieży skończywszy. Konkurencja była bardzo zacięta, ponieważ wszyscy uczestnicy starali się zaprezentować swoje dzieła w oryginalny i kreatywny sposób.

Tym bardziej gratulujemy naszym uczniom: Kacprowi Szłapińskiemu z klasy 1gB zajęcia 1 miejsca 🙂 w kategorii wystąpień indywidualnych oraz Asi Szewczyk, Natalii Urbanowskiej i Łukaszowi Prusakiewiczowi z klasy 3a za 2 miejsca 🙂 w kategorii wystąpień zespołowych.

Jury podkreśliło niezwykle wysoki poziom znajomości języka angielskiego naszych uczniów.

Gratulujemy!

Instytutu Fizyki Molekularnej PAN w Poznaniu

W piątek 15 listopada 2019 grupa uczniów z naszego liceum pod opieką nauczyciela fizyki wybrała się na wykłady do Instytutu Fizyki Molekularnej PAN w Poznaniu. Uczniowie słuchali prelekcji o metodach uzyskiwania wysokich ciśnień, wyższych niż te, które panują we wnętrzu Ziemi, a następnie zwiedzili laboratorium Jądrowego Rezonansu Magnetycznego NMR. Otrzymali też zaproszenie na kolejny wykład, który odbędzie się w mikołajki.

Stypendium za wybitne osiągnięcia edukacyjne

Decyzją Ministra Edukacji Narodowej stypendium ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania za wybitne osiągnięcia edukacyjne w roku szkolnym 2018/2019 otrzymało 13. uczniów/absolwentów z województwa wielkopolskiego.

Wśród nich znaleźli się: Kacper Szłapiński i Kosma Jan Kasprzak – absolwenci Gimnazjum nr 58, a obecnie uczniowie XXXVIII Dwujęzycznego Liceum Ogólnokształcącego w Poznaniu.

Nagrodzonym serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Spotkanie z panią Jolantą Hajdasz – dotyczące Jana Nowaka-Jeziorańskiego

Uczniowie klas pierwszych mieli okazję porozmawiać o życiu i działalności Jana Nowaka-Jeziorańskiego z panią Jolantą Hajdasz, dziennikarką i bliską współpracownicą Kuriera z Warszawy. Spotkanie odbyło się 7 listopada 2019 r. w budynku 38. Dwujęzycznego Liceum Ogólnokształcącego w Poznaniu.

Koleżanki i koledzy odpowiedzialni za przebieg spotkania przygotowali się do niego sumiennie. Zaplanowali wszystko w najdrobniejszych szczegółach, zadawali niebanalne pytania np. o wartości, którymi kierował się w życiu patron szkoły. Poznaliśmy Jana Nowaka-Jeziorańskiego od strony prywatnej, ale też utwierdziliśmy się w przekonaniu o jego chwalebnych zasługach dla Polaków w czasie II wojny światowej czy podczas starań zmierzających do włączenia Polski do NATO. Mogliśmy się przekonać, że Jeziorański to człowiek, który wiele osiągnął, choć okupił sukcesy licznymi stratami. Jesteśmy przekonani, że Jan Nowak to postać nietuzinkowa, która cieszyła się życiem bez względu na trudności.

Rozmowa z panią Hajdasz była cenną lekcją patriotyzmu, jednocześnie uświadomiła nam, jak ważne jest zdobywanie wiedzy i doświadczenia.

Wielu z nas na pewno zapragnie poszerzyć wiedzę na temat życia i działalności Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Pomocną lekturą będą książki o patronie naszej szkoły napisane przez znającą jego życie codzienne panią J. Hajdasz, jak i książki napisanego przez niego.

Młodzieżowa Rada Poznania

Dzisiaj odbyła się VIII sesja Młodzieżowej Rady Miasta Poznania. Obrady były bardzo produktywne. Wybrany został skład nowego prezydium oraz przyznane 2 patronaty. Przedstawicielka naszej szkoły – Paulina Antoniewicz została wiceprzewodniczącą Młodzieżowej Rady Miasta Poznania.