Poznańska LIga Debat – drugi etap eliminacji

13.12.19 roku reprezentacja naszej szkoły w składzie: Patrycja Górska, Monika Taciak, Stanisław Ziętek, Ryszard Romański, odniosła kolejne spektakularne zwycięstwo w Poznańskiej Lidze Debat (PLD) osiągając wynik 203/187 punktów.

Po długich przygotowaniach w kolejnej rundzie rozgrywek skład konkursowy naszego liceum wygrał z zespołem szkół mechanicznych z wynikiem 2-1, niecały miesiąc później mieliśmy okazję znów zaprezentować swoje umiejętności stając naprzeciw zeszłorocznemu wicemistrzowi polski "Marcinkowi" uzyskując wynik 3-0. To jednak nie koniec, nie poddajemy się i idziemy po więcej.

Wszyscy równo się zgadzamy, że dzięki naszym szkolnym warsztatom w ciągu trzech miesięcy pracy rozwinęliśmy swoje zdolności retoryczne na tyle, żeby bez kompleksów stanąć naprzeciw reprezentacjom najlepszych szkół w Poznaniu. Kolejna runda rozgrywek już w lutym. Trzymajcie kciuki!

Aleksandra Piątkowska - Szkolne Koło Debat 38 LO w Poznaniu 

Awans do półfinału konkursu Supermatematyk

Z radością informujemy o sukcesie naszych uczniów, którzy zakwalifikowali się do kolejnego etapu konkursu Supermatematyk.

Do zawodów półfinałowych na poziomie klas 1. licealnych zostało zakwalifikowanych dziewięcioro naszych uczniów:

  • Lena Cantillana Valencia, klasa 1gE
  • Rafał Malcewicz, klasa 1pD;
  • Oliwier Necelman, klasa 1pD;
  • Maja Siwińska, klasa 1gD;
  • Paweł Słomiański, klasa 1gD;
  • Igor Szymczak, klasa 1pD;
  • Monika Taciak, klasa 1gC;
  • Kinga Wesołowska, klasa 1gD;
  • Jakub Wesołowski, klasa 1gD.

Natomiast na poziomie klas 2. licealnych zostało zakwalifikowanych dwoje naszych uczniów:

  • Karolina Mielnik, klasa 2C,
  • Michał Skrzypek, klasa 2D,
  • Maria Szulc, klasa 2D.

 

Serdecznie gratulujemy sukcesu i trzymamy za Was kciuki podczas zawodów półfinałowych!

Nauczyciele matematyki

STYPENDIA ROZDANE

Piątek 13 grudnia 2019 r. wbrew powszechnej opinii nie był dla nas pechowy. Tego dnia troje naszych uczniów Karolina Żymirska, Kosma Kasprzak oraz Kacper Szłapiński odebrali z rąk Wielkopolskiej Kurator Oświaty prestiżowe stypendia.

Karolina otrzymała Stypendium Ministra Edukacji Narodowej znajdując się w gronie 50 wyróżnionych licealistów z całego województwa wielkopolskiego.

Natomiast Kacper i Kosma, jako absolwenci naszego Gimnazjum nr 58, otrzymali Stypendium Prezesa Rady Ministrów znajdując się w gronie 13 wyróżnionych gimnazjalistów.

Jeszcze raz serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!

Państwa nieuznawane

W piątek 6 grudnia uczniowie naszego liceum wzięli udział w kolejnym wykładzie otwartym na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa na UAM. Tym razem tematem były państwa nieuznawane, szczególnie Cypr Północny (uznawany tylko przez Turcję). Wykładowca nie tylko wykazał się wielką wiedzą teoretyczną, ale także przywołał własne wspomnienia z pobytu w nieuznawanym państwie. Po wysłuchaniu ciekawej prelekcji uczestnicy mieli możliwość zadać pytania dotyczące problemów poruszonych w wykładzie.

Rekord pobity.

Rekord pobity.

W dzisiejszych czasach ludzie zdecydowanie częściej łączą się wokół wspólnego celu. Z roku na rok przybywa inicjatyw, a także samych zainteresowanych akcjami prospołecznymi. Zbiórki charytatywne, spotkania integrujące środowiska, działania propagujące otwarte postawy wobec świata przyciągają coraz więcej osób. Mogliśmy zaobserwować te tendencje w miniony wtorek dzięki niezwykle udanej Aukcji Bombka. Po raz kolejny w murach 38. Liceum rodzice, uczniowie i nauczyciele spotkali się, aby wspólnie wylicytować ozdoby choinkowe podpisane przez sławne i szanowane postaci. Imprezę poprowadzili niezastąpieni komicy grona pedagogicznego, Rafał Zakrzewski i Miłosz Piękny. Aula szkolna co chwilę wybuchała gromkim śmiechem, co na szczęście nie przyćmiło refleksyjnej aury towarzyszącej muzycznym występom uczniów naszej szkoły. Na sali można było dojrzeć zamyślone spojrzenia, bujanie w rytm muzyki, a nawet łzy wzruszenia. Świąteczny nastrój towarzyszył uczestnikom do końca Aukcji, którą zwieńczył niezwykły występ Zuzanny Markiewicz, absolwentki naszej szkoły. Wtorkowe licytacje przeszły nasze najśmielsze oczekiwania. W trakcie tegorocznej Aukcji Bombka udało nam się zebrać rekordową sumę pieniędzy, która zostanie przeznaczona na remont łazienek. Serdecznie dziękujemy za hojność i poświęcony czas wszystkim rodzicom, uczniom i nauczycielom zaangażowanym w organizację Aukcji.

Do zobaczenia w następnym roku!

Laureat szkolnego etapu

Z ogromną przyjemnością informujemy, że
Jakub Krym z klasy 2d
zakwalifikował się do II etapu 44. Olimpiady Języka Angielskiego.
Jesteśmy szczególnie dumni z sukcesu, gdyż poziom olimpiady był bardzo wysoki.
Teraz Kubę czeka wytężona praca przed etapem okręgowym.

Nauczyciele języka angielskiego

Wycieczka klas I do Poczdamu i Berlina



4 grudnia odbyła się wycieczka klas pierwszych do Poczdamu i Berlina.

Do Poczdamu dotarliśmy około godziny dziesiątej. Najpierw udaliśmy się do pałacu Cecilienhof, gdzie w 1945 miała miejsce konferencja poczdamska. Po wykonaniu zdjęć i obejrzeniu pałacu z zewnątrz wróciliśmy do autokaru i ruszyliśmy do rezydencji letniej Fryderyka II Wielkiego, czyli pałacu Sanssouci. Pałac ten został zbudowany w 1747 roku w stylu rokokowym. Mieliśmy okazję dowiedzieć się i zobaczyć, jak mieszkał i żył Fryderyk II Wielki. Po zwiedzeniu pałacu i spacerze w parku pojechaliśmy do Muzeum Barberini, gdzie mogliśmy podziwiać obrazy, których autorami byli np.: Bernhard Heisig, Wolfgang Mattheuer czy Willi Sitte, a nawet obejrzeć czasową wystawę martwej natury Vincenta van Gogha.

Następnie pojechaliśmy do Berlina, gdzie mogliśmy zobaczyć gmach parlamentu, czyli Reichstag oraz Pomnik Pomordowanych Żydów Europy. Zrobiliśmy również zdjęcie pod Bramą Brandenburską i pojechaliśmy na jarmark bożonarodzeniowy.

Opracowały: Nina Ogórkiewicz i Aleksandra Syk

Spotkanie z Sant Egidio

Pod koniec listopada na lekcji religii odbyło się spotkanie z przedstawicielami wspólnoty świętego Idziego. (Sant Egidio). Uczniowie zapoznali się z jej strukturami oraz historią. Wspólnota wychodzi naprzeciw ludziom będącym na tzw. peryferiach - bezdomnym, uchodźcom, ludziom starszym. W Poznaniu członkowie tej organizacji i pomagają, i prowadzą Szkołę Pokoju.

Do 13 grudnia prowadzimy zbiórkę na rzecz potrzebujących, np. szaliki, plecaki, także słodycze czy produkty spożywcze z dłuższym terminem ważności.

Zapraszam również młodzież do wzięcia udziału w Obiedzie Bożonarodzeniowym. Potrzebujemy wolontariuszy, którzy pomogliby w organizacji Obiadu (pomoc w podawaniu do stołu, śpiew, pakowanie prezentów itp.).

Więcej informacji udziela pani Ania Tymm.

KONCERT MiniCharity

Podaj karmę, łapa wraca… Takimi słowami rozpoczęty został pierwszy koncert charytatywny MiniCharity w nowej siedziby 38. Liceum przy ulicy Drzymały. Piątkowy wieczór 29 listopada 2019 roku spędziliśmy w niesamowitej atmosferze zapewnionej przez ogromnie utalentowanych młodych artystów z nie tylko naszej szkoły. Repertuar był tak różnorodny, że każdy – z licznej widowni – mógł znaleźć coś dla siebie.

Koncert nie odbyłby się bez pana Rafała Zakrzewskiego – pomysłodawcy i głównego organizatora, który musiał wykazać się ogromnymi pokładami cierpliwości i spokoju wobec tak licznej grupy tak różnych artystów. Należy wspomnieć o niezastąpionej pomocy wolontariuszy, którzy czuwali nad organizacją oraz samym przebiegiem imprezy.

Zebraliśmy 70 kilogramów karmy oraz ponad 800 złotych, które zostaną przekazane schronisku w Przyborówku. Dziękujemy!

Anna Wozińska

MiniCharity zakończył się pełnym sukcesem. Było świetnie muzycznie – to zasługa naszych artystów szkolnych, jak i Hoi Polloi. Szkolną aulę udało się zamienić na profesjonalnie wyglądającą scenę muzyczną dzięki firmie MusicBox (nagłośnienie i oświetlenie Jadwiga i Alfred Zakrzewscy). Dzięki pani Jadwidze Zakrzewskiej udostępniono zdjęcia. Dziękuję wszystkim za udział.

Gorąco dziękuję wolontariuszom i prowadzącym, artystom i organizatorom scenicznym, dyrekcji 38. Dwujęzycznego Liceum Ogólnokształcącego w Poznaniu za udostępnienie miejsca, a specjalnie pani Teresie za dokarmianie nas :-).

Wykład otwarty na WNPiD

Wykład na uczelni UAM - Analiza wyborów parlamentarnych

W czwartek 28 listopada uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w wykładzie ,,Analiza wyborów parlamentarnych”, który odbył się na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa na Uniwersytecie Adama Mickiewicza. Po interesującej prezentacji wywiązała się zawzięta dyskusja, uczniowie zadawali dociekliwe pytania i formułowali przemyślane komentarze. Udział w wykładzie przyniósł oczekiwany efekt: pobudzona została ciekawość, a także przydała się umiejętność analizowania i interpretowania.