Jak zarządzać projektami?

Dnia 21 i 24 maja bieżącego roku klasa 2A udała się na warsztaty organizowane przez Collegium da Vinci. Do wyboru były dwa tematy: „Elementarz hakera biznesu” oraz „Wybrane metody zarządzania projektami”. Autorka artykułu przybliży te drugie warsztaty, ponieważ to właśnie w nich wzięła udział.

Wykłady o zarządzaniu projektami prowadził mgr Marcin Jerzynek. Pierwszego dnia w sali czekały na nas teczki z zeszytami i ulotkami uczelni, długopisy oraz mnóstwo dokumentów do wypełnienia. Na początku warsztatów przeprowadzony został test, który sprawdzał naszą wiedzę dotyczącą projektów i rzeczy z nimi związanych. Na koniec warsztatów odpowiadaliśmy na dokładnie te same pytania, aby sprawdzić, ile dowiedzieliśmy się i zapamiętaliśmy z wykładów. Na zaledwie dwóch spotkaniach nauczyliśmy się bardzo wiele o projektach – od rzeczy podstawowych, jak definicja, po różne strategie czy cechy wspólne i odróżniające projekty od działań operacyjnych. Na prezentacji pojawiało się też wiele cytatów, które mogą zainspirować i dać to myślenia. Pomagały one zapamiętywać niektóre z pojęć. Po ostatnim dniu każdemu uczestnikowi został przesłany certyfikat uczestniczenia w warsztacie.

Pisząc o warsztatach, trudno byłoby nie wspomnieć o prowadzącym. Mgr Marcin Jerzynek jest przesympatyczną osobą, z którą bardzo przyjemnie się rozmawiało. Na początku warsztatów ustalono pewne zasady, dzięki czemu można było się np. zwracać do wszystkich po imieniu. Wykładowca mówił ciekawie, ale ogólnie – nie wchodził w szczegóły, chyba że uczniowie sami o to poprosili. Starał się odpowiadać na każde pytanie. Trochę czasu upłynęło na rozmowy na inne tematy, np. związane z etykietą. Mimo tego cały materiał został przerobiony. Pan mgr Marcin Jerzynek polecił również wiele książek, a nawet kilka Ted Talk’ów. To po prostu wykładowca idealny!

Do plusów można również zaliczyć wyżywienie w salach – kawę, herbatę, słodkie przekąski i kanapki na lunch – uczelnia naprawdę zatroszczyła się o uczniów. Podsumowując, większość uczestników zdecydowanie wspomina warsztaty pozytywnie. Oby było więcej takich wykładów!

Autor: Maria Wojciechowska, klasa 2A

Spotkanie z Panią Sędzią Agatą Adamczewską– Sędzią Sądu Okręgowego w Poznaniu

Klasa 2b o profilu prawniczo-medialnym gościła Panią Sędzię Agatę Adamczewską, która na co dzień pracuję w Sądzie Okręgowy w Poznaniu w XVII Wydziale Karnym Odwoławczym. Pani Sędzia pełni funkcję Przewodniczącej Wydziału. Prawo karne od zawsze wzbudza wielkie zainteresowanie wśród studentów czy w mediach. Nasi uczniowie ulegli tej fascynacji i również byli bardzo zainteresowani prezentowaną tematyką. Spotkanie zaczęliśmy od wprowadzenia do prawa karnego i struktury sądów. Jednak szczególną popularnością cieszyły się pytania o najciekawsze sprawy, jakie Pani Adamczewska poprowadziła. Ponadto uczniowie mieli szansę zadać pytania, które były dla nich istotne, szczególnie dotyczące kwestii otrzymania mandatów w konkretnych sytuacjach od straży miejskiej lub policji. Mamy nadzieję na szybkie ponowne spotkanie i dalszą współpracę z Sądem Okręgowym.

Zachęcamy do udziału w akcji! :-)

Szanowni wychowawcy,

Drodzy uczniowie,

zachęcamy do wzięcia udziału w akcji mającej na celu ochronę pszczół Bee helpful.

Zadaniem każdej klasy jest przygotować doniczkę z kwiatami, która będzie siedliskiem dla życia pszczół. Postarajmy się, aby doniczka była wykonana z materiałów nieobciążających środowiska naturalnego lub z surowca wtórnego.

Klasa, która wykona najciekawszą doniczkę z kwiatami, otrzyma nagrodę.

Kwiaty sadzimy na lekcji wychowawczej lub na lekcji biologii, po wcześniejszym uzgodnieniu z nauczycielem. Prosimy ze względów organizacyjnych, żeby odbyło się to przy ul. Małoszyńskiej.

Zasadzone kwiaty oddajemy do sali nr 2. Po rozstrzygnięciu konkursu część doniczek zostanie przewieziona do budynku na Drzymały.

Termin realizacji zadania: 28.05.

Dodatkowo zachęcamy do wykonywania zdjęć podczas wycieczek. Spróbujcie uchwycić pszczołę siedząca na kwiatku – zobaczycie, że nie jest to łatwe.

Wasze zdjęcia kierujcie na adres mailowy: ewelinakubacka@interia.pl do 03.06.

Pokażmy, że los pszczół nie jest Nam obojętny.

Szanowni wychowawcy, liczymy na Wasza pomoc w nadzorowaniu zadań klasowych.

Koordynatorzy projektu: klasy gimnazjalne – klasa 3e; klasy licealne – klasa 1c.

Opiekunowie akcji: p. Ewelina Kubacka-Jankowska, p. Karolina Kasprzak.

Uroczyste wręczenie nagród

W dniu 11 maja 2019 roku w siedzibie Fundacji EKOS odbyło się uroczyste wręczenie nagród uczniom, którzy zajęli wysokie miejsca w konkursie ,,Złota Żaba”. W tym zaszczytnym gronie znaleźli się nasi uczniowie – w dziedzinie matematyki tytuł laureata otrzymał Kosma Kasprzak, a wyróżnieni zostali Adrian Krakowiak i Natalia Wolniewicz, natomiast w dziedzinie Literatury i Języka Polskiego laureatką została Julia Świtek, Aleksandrę Stępień wyróżniono.

Wszystkim serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

 

Ogólnopolski Konkurs Języka Angielskiego FOX

Ten być może intrygujący tytuł jest nawiązaniem do wcześniejszej informacji o bardzo dobrym występie naszej szkoły w konkursie językowym FOX. Tym razem dzielimy się wiadomością od Regionalnego Stowarzyszenia Oświatowego KAGANEK głoszącą, że uczeń klasy trzeciej gimnazjum, Kacper Szłapiński, uzyskał w Ogólnopolskim Konkursie Języka Angielskiego FOX wynik kwalifikujący do udziału w obozie językowym w Zakopanem. Jest zatem zdobywcą nagrody pierwszego stopnia, którą przyznano w kraju łącznie 11 uczestnikom. Serdecznie gratulujemy i życzymy udanego pobytu w stolicy polskich Tatr.

G. Strzelczyk

Zajęcia na Wydziale Chemii UAM

Dnia 10.05.2019 roku uczniowie z naszego liceum (grupa medyczna) pod opieką Pani Eweliny Kubackiej-Jankowskiej udali się na Wydział Chemii UAM na wykłady i laboratoria, podczas których robili doświadczenia związane ze stopniami utlenienia chromu i manganu.

Później mieli także okazję lepiej przyjrzeć się temu, jak wygląda kontrola produkcji leków oraz samych produktów i półproduktów w GSK. Przyglądali się pracy analityka i urządzeniom, z jakimi się on styka na co dzień.

Na pewno będzie więcej takich wyjść, aby lepiej przyswajać zdobytą wcześniej wiedzę oraz poznawać praktyczne ciekawostki 🙂

Obchody święta 3 maja

Trzeci maja zwykle kojarzy się nam z długim weekendem na początku miesiąca, ale ta data nie jest przypadkowa. Konstytucja z 1791 roku była – jak na swoje czasy – bardzo postępowa i nowoczesna. Dawała Polakom nadzieję na reformy, które uchronią Rzeczpospolitą przed widmem rozbiorów i utratą suwerenności na długi czas. Warto podkreślić, że jako pierwsi w Europie wprowadziliśmy tę ustawę zasadniczą, a zaraz po Amerykanach drudzy na świecie.

W tym roku pamiętaliśmy również o tym chwalebnym wydarzeniu w dziejach państwa polskiego i reprezentacja 38. Liceum wraz ze sztandarem uczestniczyła w miejskich obchodach z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uroczystość rozpoczęła się od mszy świętej w Farze Poznańskiej. Następnie maszerowaliśmy w pochodzie trzeciomajowym. Wydarzenie zostało zwieńczone wystąpieniem na Placu Wolności prezydenta Miasta Poznania, pana Jacka Jaśkowiaka.

 

Wspomnienia laureatów OJAG

Laureaci Olimpiady Języka Angielskiego dla Gimnazjalistów podzielili się swoim spojrzeniem na ten konkurs oraz opowiedzieli o drodze do sukcesu.

 

Helena Hoch:

 

„Konkurs składał się z 3 etapów, każdy podzielony na części. Na początku był zwykły test, a potem 2 czy 3 testy on-line. Do nich nie przygotowywałam się w ogóle, po prostu korzystałam z tych zasobów wiedzy, które już posiadałam. Najtrudniejsze było nakręcenie filmiku oraz rozmowa przez Skype’a z komisją. Filmik dotyczył spotkania z chłopakiem walczącym o niepodległość Polski w 1918 roku (maszyna czasu i te sprawy – śmiech) i trzeba było mu na filmiku opowiedzieć, co się wydarzyło w Polsce przez tych sto lat od odzyskania niepodległości. Zajęło mi to dość dużo czasu, bo musiałam napisać tekst, nauczyć się go i nakręcić za jednym razem (nie można było nic montować).

 

A rozmowa on-line była po prostu bardzo stresująca. Zostały podane zagadnienia dotyczące Wielkiej Brytanii i Anglii, dość skomplikowane, głównie związane z wos-em oraz pytania ogólne, typu: co najbardziej lubisz robić w wolnym czasie. Te pierwsze przerobiłam, na te drugie sobie tak na luzie spontanicznie odpowiadałam, mówiąc sama do siebie (śmiech). Kiedy przyszło co do czego, to się zestresowałam i trochę zapomniałam, więc poszło mi tak średnio dobrze, a że zadano mi tylko 3 pytania, to myślałam, że niestety nici z laureata.

 

Jakież było moje zdziwienie, gdy dostałam wiadomość, że nie tylko przeszłam dalej, ale jeszcze jestem zwolniona z ostatniego etapu (śmiech).

 

Potem przyszła jeszcze informacja o tytule laureata, co mnie mega ucieszyło, bo nie chciałam, żeby tyle pracy poszło na marne”.

 

 

Kacper Szłapiński:

 

„Olimpiada składała się z trzech wieloczęściowych etapów. Pierwszy etap – 2 testy on-line, bardziej do “wyeliminowania słabych”, bo nie były trudne.

 

Drugi etap – najtrudniejszy, pierwsza część to był test on-line (odrobinę trudniejszy od poprzednich), ale to druga i trzecia część były naprawdę wymagające. W drugiej części trzeba było sfilmować kilkuminutową wypowiedź o dosyć ciekawym temacie: „Trafiasz do 1918, spotykasz żołnierza, masz opisać, co się będzie działo przez następne 100 lat, jak wygląda Polska dziś, czy jest wolna, jak rozumiemy wolność, etc.”.Trzecia część stanowiła najtrudniejsze zadanie i wymagała najdłuższego czasu przygotowania. Miała być to rozmowa on-line (przez Skype’a). Komisja zadała uczestnikowi trzy pytania (2 z zakresu 80 pytań ogólnych i 1 z 15 pytań o historię/kulturę USA/UK podanych wcześniej na stronie).

 

Trzeci etap był, o dziwo, całkiem łatwy. Pierwsza część to ostatni test on-line w konkursie (najtrudniejszy ze wszystkich, ale to nie oznacza, że trudny). Druga część była kolejną rozmową dla tych, którzy nie dostali z poprzedniej dostatecznie dużo punktów (mnie to nie dotyczyło). Po zsumowaniu punktów z ostatniego testu i pierwszej rozmowy wyłaniało się zwycięzców.

 

Przygotowania? Najwięcej ich wymagał drugi etap. Jeśli chodzi o testy, wystarczy interesować się angielskim i starać się obracać wśród “naturalnego” języka, aby poszły dobrze. Ich ogólny charakter i brak konkretnego tematu utrudniał też po prostu próby jakiekolwiek przygotowania się.

 

Jeśli chodzi zaś o drugą część drugiego etapu, najwięcej zajęły mi organizacja i nagranie. Nie miało być to wystąpienie wyklepane lub przeczytane, więc trochę zajęło mi około kilkanaście podejść!), by w końcu uzyskać satysfakcjonujące nagranie, w którym poruszyłem wszystkie kwestie wskazane w temacie konkursu. Do tego dochodziły problemy techniczne, np. szczekanie psa lub nagłe hałasy od sąsiadów. Zaletami tej części były dosyć ciekawy temat oraz ogólny brak stresu.

 

Trzecia część drugiego etapu była za to bolesna. Wprawdzie odpowiedzi na zadawane pytania powinny być spontaniczne, to jednak pójście kompletnie nieprzygotowanym byłoby samobójstwem. Przejrzałem więc wszystkich 80 tematów ogólnych i przeprowadziłem symulację potencjalnych konwersacji, by ewentualnie odkryć moje luki w słownictwie i je uzupełnić. Tych 15 tematów związanych z kulturą/historią było natomiast dosyć obszernych i nauczenie się ich zajęło mi dwa razy tyle czasu, ile normalnie uczę się na sprawdziany. Dodatkowo, przed rozmową bardzo się stresowałem, ale jak to ze stresem bywa, zniknął podczas samej konwersacji. Zadano mi pytania o najbardziej interesującą profesję (powiedziałem, że to pisarz) i o mój ulubiony film („Greenbook”), a z kultury poproszono mnie o opowiedzenie o trzech odłamach religijnych z USA (Mormoni, “The Church of God” i Świadkowie Jehowy – miałem niezłego farta, gdyż to był temat, z którego się najlepiej przygotowałem).

 

Co do tego, jak ów konkurs oceniam – podobał mi się. Był wymagający. Dłuższy od wojewódzkiego, ale jednak od niego łatwiejszy. 2. część 2. etapu była bardzo interesująca, organizatorzy mieli naprawdę dobry pomysł”.

 

Z Heleną i Kacprem rozmawiał, nie szczędząc im zasłużonych wyrazów uznania, Krzysztof Zalewski.

 

 

 

 

Pogoń za Lisem trwa

Dobiegła końca wieloletnia przygoda z konkursem języka angielskiego FOX, w którym uczestniczyli uczniowie klas gimnazjalnych, jednak jest on nadal otwarty dla licealistów. Po raz kolejny reprezentanci naszej szkoły zajęli czołowe miejsca w różnych kategoriach, tak w klasyfikacji ogólnokrajowej, jak i w powiecie poznańskim. W klasyfikacji powiatowej zdobyliśmy1. miejsce pod względem najlepszego wyniku oraz największej liczby uczestników i 3. w kategorii średniego wyniku szkoły. Za sukces w skali kraju należy także uznać 4. miejsce z najlepszym wynikiem. Warto zauważyć, że konkurs FOX wymagał od zawodników nie tylko bardzo dobrego opanowania języka, ale promował znajomość klasyków literatury anglojęzycznej.

G. Strzelczyk