Złota Żaba

Z wielką radością informujemy, że uczniowie naszej szkoły przeszli do II etapu międzyszkolnego konkursu Złota Żaba.

Z języka polskiego:

  • Julia Świtek
  • Kosma Kasprzak
  • Agnieszka Palczewska
  • Ewa Smura
  • Olga Kokorniak
  • Karolina Mielnik

Z matematyki:

  • Kosma Kasprzak
  • Olga Kokorniak
  • Michał Golański
  • Grzegorz Świąder
  • Eliza Czaplicka
  • Lena Woźniak

 

Gratulujemy i życzymy sukcesów w kolejnym etapie.

Warsztaty na temat debaty akademickiej

15 grudnia 2017 r. klasa 1b miała  przyjemność uczestniczyć w warsztatach na temat debat akademickich. Zajęcia odbyły się w budynku Uniwersytetu Ekonomicznego i zostały przeprowadzone przez dwoje studentów – Monikę i Nikodema. Ich oraz naszym poczynaniom przyglądała się prof. nadzw. UEP dr hab. Agnieszka Ziomek – koordynator współpracy Uniwersytetu ze szkołami partnerskimi. Dowiedzieliśmy się jak przebiegają debaty oraz poznaliśmy sposoby prezentowania swoich argumentów, a kilka osób miało nawet okazję spróbować swoich sił, biorąc czynny udział w debacie na temat tego, czy wybierając kierunek kształcenia po szkole średniej, należy kierować się swoimi zainteresowaniami czy stroną materialną przyszłej pracy. Był to jeden z tematów zaproponowanych wcześniej przez uczniów naszej szkoły. Sądząc po bardzo pozytywnym odbiorze naszych wystąpień  przez prof. Ziomek oraz dobrej ocenie w opinii studentów prowadzących oraz animatora inicjatywy debat z ramienia naszej szkoły – pana G. Strzelczyka – potrafimy poradzić sobie z niełatwą sztuką debaty, choć wiemy, że czeka nas jeszcze sporo pracy. Dzięki zajęciom wielu zafascynowała sztuka debatowania, dzięki czemu uczniowie z zainteresowaniem oczekują terminu kolejnych warsztatów.

autor tekstu: Małgorzata Klessa

autor zdjęć: Barbara Chomicz

 

My na Politechnice

W piątek 15 grudnia grupa naszych uczniów uczestniczyła w międzynarodowej konferencji na temat kierunków rozwoju edukacji skierowanej na przedsiębiorczość.  Konferencja została zorganizowana przez Politechnikę Poznańską w ramach projektu Erasmus+.

Nasi uczniowie uczestniczyli w warsztatach, podczas których studenci Politechniki prezentowali swoje projekty, które mają szansę na upowszechnienie i zaistnienie na rynku masowym, na przykład meble ogrodowe wykonane ze zużytych opon, ekologiczny rower czy program, który być może stanie się konkurencją dla Quizleta.

Druga grupa uczniów natomiast przysłuchiwała się warsztatom na temat współpracy szkół wyższych różnych krajów europejskich ze szkołami średnimi, podstawowymi oraz firmami usługowymi i produkcyjnymi. A wszystko po to, aby młodym ludziom ułatwić start w dorosłe życie, dając im narzędzia potrzebne do zwiększania kreatywności i innowacyjności czy nawet rozwoju własnej firmy.

W czasie warsztatów nasi uczniowie mieli okazję zaprezentować w języku angielskim swoje doświadczenia w pracy w ramach tutoringu. Opowiadali dlaczego zdecydowali się na tę innowacyjną metodę pracy z nauczycielem, jak przebiegały spotkania i co im one dały. Słuchaczami uczniów i tutorów z naszej szkoły byli nauczyciele akademiccy z różnych europejskich krajów, którzy z zainteresowaniem przysłuchiwali się naszym doświadczeniom. Występ naszych uczniów spotkał się z uznaniem, co potwierdziły oklaski zebranych.

tekst: p. Dorota Duńko

zdjęcia: p. Katarzyna Fel

 

 

Booktalking

On Tuesday, 21st of November, in II Liceum Ogólnokształcące im. Generałowej Zamoyskiej i Heleny Modrzejewskiej w Poznaniu, the competition called „Booktalking” took place. The main requirement of said competition was to present a book in English but in a different way than just a boring and plain summary of the story.

The goals of the contest are to spread readership, encourage people of all ages to eagerly reach for a variety of books of all genres, from classics, horrors to science fiction or fantasy, and enable development of auto-presentation skills not to mention English language honing.

Two of our high school students, from class Ia, Natalia Marcińczak and Łukasz Prusakiewicz took up the challenge and presented their readings. Both of them did a really good job but it was Łukasz who succeeded as he managed to win the second place in an individual presentation category. Łukasz demonstrated his own poem depicting the main protagonists of “Alice’s Adventures in Wonderland” by Lewis Carroll.


We wtorek dwudziestego pierwszego listopada roku 2017 w II Liceum Ogólnokształcącym imienia Generałowej Zamoyskiej i Heleny Modrzejewskiej w Poznaniu odbył się wojewódzki konkurs pt. „Booktalking„, w którym należy zareklamować książkę w kreatywny sposób, odbiegający od standardowego streszczenia, w języku angielskim.

Celem konkursu jest upowszechnianie czytelnictwa i zachęcanie do sięgania po różne gatunki literackie, od klasyki, horrorów po fantastykę naukową czy fantastykę oraz zachęcenie do doskonalenia umiejętności autoprezentacji i „podszlifowania” umiejętności konstruowania wypowiedzi w języku angielskim.

Nasze liceum reprezentowało dwoje uczniów: Natalia Marcińczak i Łukasz Prusakiewicz z klasy I a licealnej. Ich prezentacje były na wysokim poziomie – Łukasz zajął drugie miejsce w kategorii indywidualnej. Na konkursie zaprezentował własny wiersz, przedstawiający głównych bohaterów “Alicji w krainie czarów” Lewis’a Carroll’a.
autor tekstu: Łukasz Prusakiewicz 1a

zdjęcia: p. Katarzyna Fel

Stypendia Ministra Edukacji Narodowej dla naszych uczniów

Z wielką dumą i radością dzielimy się znakomitą wieścią, że nasi wychowankowie – Marcin Gólski – absolwent oraz Kosma Kasprzak – uczeń klasy drugiej decyzją Ministra Edukacji Narodowej otrzymali stypendium ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania za wybitne osiągnięcia edukacyjne w roku szkolnym 2016/2017. To wielkie wyróżnienie otrzymują najlepsi – w Wielkopolsce przyznano je tylko 14 uczniom.

Serdecznie gratulujemy!

Więźniowie i uciekinierzy…

W dniu 12 grudnia 2017 roku gościliśmy w naszej szkole Pana doktora Tomasza Karolaka, który wygłosił wykład pt. „Więźniowie i uciekinierzy, czyli jak powstaje zbiór Mandelbrota”.

Podczas wykładu uczniowie wybrali się na wycieczkę w głąb nieskończenie skomplikowanego obiektu geometrycznego, zwanego zbiorem Mandelbrota. Za pomocą komputera mogli powiększać ten obiekt miliardy razy (a nawet jeszcze bardziej!). Była to okazja do odkrycia w nim nieskończonego bogactwa nowych kształtów, które – choć są różne – zdradzają jednak uderzające podobieństwo do całego obiektu. Słuchacze zobaczyli też, że ten niezwykle skomplikowany obiekt można opisać bardzo prostym równaniem. Wcześniej jednak musieli wykroczyć poza znany im ze szkoły świat liczb rzeczywistych.

Wykład odbył się w ramach projektu Praktyka czyni mistrza dofinansowanego przez Fundację mBanku.

Autor tekstu: Przemysław Pela
Autor zdjęć: Antoni Szczepanek de Matos Alves, klasa G3C

 

Olimpiada Matematyczna Juniorów

Z wielką radością donosimy o sukcesie naszych uczniów, którzy zakwalifikowali się do kolejnego etapu Olimpiady Matematycznej Juniorów.

Do zawodów II stopnia, które odbędą się 13 stycznia 2018 r., zostało zakwalifikowanych 48 uczniów z Wielkopolski, w tym aż sześcioro z naszej szkoły:

Kosma Kasprzak, klasa G2B
Michał Golański, klasa G3C
Olga Kokorniak, klasa G3C
Jan Majchrzak, klasa G3C
Grzegorz Świąder, klasa G3C
Jakub Sałata, klasa G3D

Serdecznie gratulujemy sukcesu i trzymamy za Was kciuki podczas zawodów półfinałowych!

 

Nagrody Miasta Poznania za szczególne osiągnięcia w nauce

W niecodziennym, jednak jakże nobilitującym, miejscu zabrzmiały 19 grudnia 2017 r. nazwiska czworga absolwentów naszego byłego Gimnazjum nr 58 i dwojga uczniów obecnego 38. Dwujęzycznego Liceum Ogólnokształcącego. Marcin Gólski, Maciej Iwaszkiewicz, Kornelia Skorupińska i Dominika Taborek (absolwenci), a także Kosma Kasprzak oraz Olga Kokorniak zostali zaproszeni do Auli Politechniki Poznańskiej, aby w towarzystwie innych wyróżnionych otrzymać Nagrody Miasta Poznania za szczególne osiągnięcia w nauce. W przekazaniu dyplomów i gratulacji uczestniczyli Pan Grzegorz Ganowicz (Przewodniczący Rady Miasta), Pan Stanisław Tamm (Sekretarz Miasta reprezentujący Prezydenta Miasta) oraz Pan Przemysław Alexandrowicz (Przewodniczący Kapituły Nagrody). W swoich wystąpieniach zgodnie podkreślali znaczenie aktywności i zdobywania wykształcenia wśród młodego pokolenia jako środków dających możliwość wpływu na rzeczywistość i przygotowujących na wyzwania przyszłości. Wszyscy mówcy wyrazili wysokie uznanie dla szkół i rodzin nagrodzonych uczniów za tworzenie środowiska sprzyjającego osiąganiu imponujących wyników w nauce.

tekst: p. Grzegorz Strzelczyk

Kolorowa chemia

W dniu 6 grudnia uczniowie wszystkich drugich klas brali udział w pokazach chemicznych na Wydziale Chemii UAM. Obserwowaliśmy różne ciekawe doświadczenia, takie jak podpalanie piany, spalanie magnezu czy chemiluminescencję.

Na szczególną uwagę zasługiwało doświadczenie ze spalaniem magnezu, ponieważ po położeniu magnezu na suchym lodzie, zaczął się on palić dużym i jasnym płomieniem, co wprawiło w zachwyt oglądających.

Po reakcjach uczniów można było stwierdzić, że pokazy chemiczne bardzo się podobały i na pewno z chęcią obejrzeliby je ponownie.

tekst: p. E.Kubacka

zdjęcia: J. Bugalska 2a