On Tuesday, 21st of November, in II Liceum Ogólnokształcące im. Generałowej Zamoyskiej i Heleny Modrzejewskiej w Poznaniu, the competition called „Booktalking” took place. The main requirement of said competition was to present a book in English but in a different way than just a boring and plain summary of the story.

The goals of the contest are to spread readership, encourage people of all ages to eagerly reach for a variety of books of all genres, from classics, horrors to science fiction or fantasy, and enable development of auto-presentation skills not to mention English language honing.

Two of our high school students, from class Ia, Natalia Marcińczak and Łukasz Prusakiewicz took up the challenge and presented their readings. Both of them did a really good job but it was Łukasz who succeeded as he managed to win the second place in an individual presentation category. Łukasz demonstrated his own poem depicting the main protagonists of “Alice’s Adventures in Wonderland” by Lewis Carroll.

We wtorek dwudziestego pierwszego listopada roku 2017 w II Liceum Ogólnokształcącym imienia Generałowej Zamoyskiej i Heleny Modrzejewskiej w Poznaniu odbył się wojewódzki konkurs pt. „Booktalking„, w którym należy zareklamować książkę w kreatywny sposób, odbiegający od standardowego streszczenia, w języku angielskim.

Celem konkursu jest upowszechnianie czytelnictwa i zachęcanie do sięgania po różne gatunki literackie, od klasyki, horrorów po fantastykę naukową czy fantastykę oraz zachęcenie do doskonalenia umiejętności autoprezentacji i „podszlifowania” umiejętności konstruowania wypowiedzi w języku angielskim.

Nasze liceum reprezentowało dwoje uczniów: Natalia Marcińczak i Łukasz Prusakiewicz z klasy I a licealnej. Ich prezentacje były na wysokim poziomie – Łukasz zajął drugie miejsce w kategorii indywidualnej. Na konkursie zaprezentował własny wiersz, przedstawiający głównych bohaterów “Alicji w krainie czarów” Lewis’a Carroll’a.
autor tekstu: Łukasz Prusakiewicz 1a

zdjęcia: p. Katarzyna Fel

Posted in Akademicki Profil Ekonomiczno-Językowy, Informacje, Patronacka Klasa Medyczno-Psychologiczna, Patronacka Klasa Prawniczo-Medialna, Patronacki Profil Politechniczny.