W dniu 12 grudnia 2017 roku gościliśmy w naszej szkole Pana doktora Tomasza Karolaka, który wygłosił wykład pt. „Więźniowie i uciekinierzy, czyli jak powstaje zbiór Mandelbrota”.

Podczas wykładu uczniowie wybrali się na wycieczkę w głąb nieskończenie skomplikowanego obiektu geometrycznego, zwanego zbiorem Mandelbrota. Za pomocą komputera mogli powiększać ten obiekt miliardy razy (a nawet jeszcze bardziej!). Była to okazja do odkrycia w nim nieskończonego bogactwa nowych kształtów, które – choć są różne – zdradzają jednak uderzające podobieństwo do całego obiektu. Słuchacze zobaczyli też, że ten niezwykle skomplikowany obiekt można opisać bardzo prostym równaniem. Wcześniej jednak musieli wykroczyć poza znany im ze szkoły świat liczb rzeczywistych.

Wykład odbył się w ramach projektu Praktyka czyni mistrza dofinansowanego przez Fundację mBanku.

Autor tekstu: Przemysław Pela
Autor zdjęć: Antoni Szczepanek de Matos Alves, klasa G3C

Posted in Akademicki Profil Ekonomiczno-Językowy, Informacje, Patronacki Profil Politechniczny.