Skrócony opis projektu

Projekt zakłada zagospodarowanie terenów sportowych i zielonych wokół XXXVIII Dwujęzycznego Liceum Ogólnokształcącego wraz z przyległą infrastrukturą.

Opis projektu

Teren XXXVIII Dwujęzycznego Liceum Ogólnokształcącego w Poznaniu położony jest malowniczo w otulinie Parku Wodziczki w Poznaniu. Obszar ten porośnięty jest licznym starodrzewiem i od wielu lat pozostaje niezagospodarowany. Pod cienką warstwą gleby, z dawien dawna, zalegają obszerne, dzikie składowiska gruzu pobudowlanego, porośnięte chwastami. Obecne boiska są zaniedbane ze zużytą nawierzchnią o nieproporcjonalnych rozmiarach, a teren nie obejmuje takich elementów jak bieżnia czy skocznia. Obszar ma ogromny, niewykorzystany potencjał, by służyć uczniom oraz mieszkańcom jako miejsce wypoczynku, rekreacji, edukacji i sportu.

Celem projektu jest reaktywacja terenów sportowych i zielonych należących do szkoły poprzez wykonanie dwóch profesjonalnych boisk (małego i wielofunkcyjnego) wraz z bieżnią i skocznią z rozbiegiem, rozplanowanie siłowni zewnętrznej oraz nasadzenie krzewów i roślin zielnych, z uwzględnieniem gatunków miododajnych oraz uzupełnienie istniejącego drzewostanu.

Założony będzie trawnik. Posadzone zostaną pnącza, które zasłonią nieestetyczne elementy otoczenia. Przewiduje się także zamontowanie budek lęgowych dla ptaków.
Poddany kompleksowej rewitalizacji obszar przeobrażony zostanie w przestrzeń sportową otoczoną enklawą zieleni, z której korzystać będą uczniowie Liceum oraz mieszkańcy Sołacza_i_Poznania.
Przestrzeń ta będzie dostępna również dla osób z niepełnosprawnościami poprzez dostosowanie wejścia do XXXVIII Dwujęzycznego Liceum Ogólnokształcącego od strony Alei Wielkopolskiej.

Zakres planowanych prac:
– kompleksowe zagospodarowanie terenów zielonych wokół szkoły
– powstanie dwóch boisk (małego i wielofunkcyjnego) wraz z bieżnią i skocznią z rozbiegiem
– wykonanie siłowni zewnętrznej
– rozplanowanie miejsc postojowych
– usunięcie i wywóz zalegającego gruzu
– wyrównanie poziomu terenu, który obecnie jest bardzo zróżnicowany
– przygotowanie i wymiana gleby pod nasadzenia roślin
– zainstalowanie systemu nawadniania
– założenie i wymiana trawnika
– skucie i wywóz zniszczonego asfaltu wraz z rekonstrukcją nawierzchni
– utwardzenie drogi dojazdowej i części nawierzchni wokół budynku
– stworzenie infrastruktury rekreacyjnej
– rekonstrukcja alejek
– instalacja oświetlenia, monitoringu i koszy na śmieci
– dostosowanie terenu dla osób z niepełnosprawnościami

Powyższy opis dopełniają załączone zdjęcia obecnego stanu oraz projekt zagospodarowania terenu.