61. Międzynarodowa Olimpiada Matematyczna

Międzynarodowa Olimpiada Matematyczna (IMO) to najstarszy wśród prestiżowych konkursów przedmiotowych, w których rywalizują wybitne nastolatki z całego świata. Co roku rozgrywana jest w innym kraju. Tegoroczne zawody oficjalnie rozgrywane były w Rosji, w praktyce z powodu pandemii uczestnicy rozwiązywali zadania w swoich krajach.

Polska drużyna wywalczyła dwa złote medale – zdobyli je Łukasz Orski z Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Wrocławskiej i Juliusz Banecki z Gdańskiego Liceum Autonomicznego (GLA). Srebrne medale zdobyli Piotr Kubaty i Radosław Żak – obaj z V Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie, a także Kosma Kasprzak z klasy 2gD z naszej szkoły.
Reprezentacja Polski zajęła szóste miejsce na 105 państw. Tak dobrego wyniku nigdy wcześniej nie zdobyliśmy. Pierwszą piątkę klasyfikacji drużynowej stanowiły: Chiny, Rosja, USA, Korea Południowa i Tajlandia.

Tegoroczni przedstawiciele Polski pobili wynik sprzed dwóch lat, gdy nasi matematycy zajęli dziewiątą pozycję, co również uznano za doskonały rezultat. Wcześniej Polska była w pierwszej dziesiątce olimpiady matematycznej w 1981 roku, ale wtedy startowało tylko 27 krajów.