Co wiesz o „Kurierze z Warszawy”?

W dniach 3, 4 i 5 czerwca wszystkie klasy naszej szkoły udały się do kina na film pt. „Kurier”, gdyż dotyczy on sylwetki patrona placówki, Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Przed projekcją odbyła się specjalna prelekcja. Były to wywiady z osobami, które znały dobrze historię patrona i mogły wprowadzić oglądających w atmosferę tamtych czasów.

Sam seans trwał niecałe dwie godziny i wyreżyserował go Władysław Pasikowski, znany między innymi z filmów „Pitbull. Ostatni pies”, „Jack Strong”, „Pokłosie” czy „Psy”. Obejrzany przez nas obraz obejmował kilkadziesiąt dni II wojny światowej, aż do momentu wybuchu powstania warszawskiego. Na ekranie mogliśmy zobaczyć takich aktorów jak Philippe Tłokiński, Julie Engelbrecht, Patrycja Volny czy Grzegorz Małecki. Film opowiadał o zadaniu Jana Nowaka-Jeziorańskiego (Philippe Tłokiński), który miał się przedostać do Londynu i poinformować rząd RP o sytuacji w Warszawie. Po spotkaniu z angielskimi politykami musiał wrócić jak najszybciej ze złą wiadomością dla powstańców – nie mogli oczekiwać pomocy ze strony aliantów. Film pokazał nam, jak Jan Nowak-Jeziorański i inni Polacy narażali swoje życie dla wolności.

Po obejrzeniu filmu uczniowie wraz z nauczycielami przeszli pieszo pod pomnik upamiętniający wydarzenia z czerwca 1956 roku, a przedstawiciele klas złożyli pod nim znicze.

Autor: Maria Wojciechowska, klasa 2A

Posted in Informacje.