W piątek 1 grudnia uczniowie klas trzecich gimnazjum wraz z panią E. Kubacką i panią  J. Dończyk wybrali się na zajęcia laboratoryjne i wykład o solach na Wydziale Chemii Uniwersytetu im.  A. Mickiewicza na Morasku.

Podczas zajęć laboratoryjnych uczniowie badali, jakie produkty powstają w wyniku reakcji pomiędzy różnymi substancjami. Otrzymywanym produktem zawsze była sól. Przeprowadzili doświadczenia tlenków z wodorotlenkami, tlenków z kwasami, zasad z kwasami, soli z solami, metali z solami oraz metali z kwasami. Z doświadczeń wynikało, że nie wszystkie sole są rozpuszczalne. Stworzyli w parach piękne, kolorowe ogrody chemiczne z soli.

Po części eksperymentalnej uczniowie udali się na wykład na temat soli, wodorosoli, hydroksosoli oraz reakcji, jakim ulegają.

Zajęcia bardzo nam się podobały. Mieliśmy okazję do przeprowadzenia wielu ciekawych eksperymentów, a także poznania ich od strony teoretycznej.

tekst i zdjęcia: p. Ewelina Kubacka

Posted in Informacje.