Niedyskretnie o matematyce dyskretnej

W czwartek 28 września na Wydziale Matematyki i Informatyki UAM odbył się Festiwal Matematyki. Na pierwszym wykładzie mieliśmy okazję dowiedzieć się w jaki sposób układanie domina wiąże się z kombinatoryką. Wykładu udzielił nam światowej sławy ekspert od struktur losowych-prof. Tomasz Łuczak. Podczas drugiego wykładu poznaliśmy tajniki szyfrowania wiadomości zapisanych w systemie binarnym. Trzecią częścią festiwalu były warsztaty dotyczące kolorowania grafów podczas których poznaliśmy teorię Ramseya. Mieliśmy okazję wcielenia tej teorii w praktykę grając w łączenie kropek. Na końcu festiwalu uczniowie z wielu szkół wzięli udział w teleturnieju „jeden z ośmiu”. Co prawda nasza szkoła nie zajęła wysokiego miejsca jednak wszyscy dobrze się przy tym bawiliśmy. Podczas przerw między wykładami mieliśmy możliwość składać i oglądać origami. Naszym zdaniem wykłady, warsztaty, teleturniej a przede wszystkim składanie origami było bardzo ciekawym i edukującym doświadczeniem.

Wyjście na wykłady i warsztaty zorganizowano w ramach projektu Praktyka czyni mistrza, który dofinansowała Fundacja mBanku.

Kacper Więckowski 2c Mateusz Musiał 2c.

Posted in Informacje.