Węzełki, kliny i hieroglify!

17 kwietnia 2018 roku o godzinie 9:40 grupa złożona z kilkunastu uczniów oraz pana Peli, nauczyciela matematyki, wyruszyła spod budynku liceum. Naszym celem był Wydział Matematyki i Informatyki na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Po dotarciu na miejsce wysłuchaliśmy fascynującego wykładu o tytule „Węzełki, kliny, hieroglify… czyli o sposobach zapisu liczb”. Wykład ten, jak można się domyślić z tytułu, był poświęcony sposobom zapisywania liczb przez starożytne cywilizacje. Dowiedzieliśmy się jak robili to Inkowie, Egipcjanie, Majowie, a nawet Babilończycy. Opanowaliśmy 2 systemy dziesiątkowe – jeden pozycyjny, używany przez Inków, oraz jeden addytywny, używany przez Egipcjan, system dwudziestkowy, stworzony przez Majów, oraz system sześćdziesiątkowy, dzieło Babilończyków. W trakcie wykładu mieliśmy również okazję wykonać wiele ciekawych ćwiczeń, m.in. odczytanie sznurka kipu stworzonego własnoręcznie przez panią prowadzącą. Po zakończeniu jedna ze studentek oprowadziła całą grupę po wydziale. Wszystkim bardzo się podobało, wróciliśmy do domów zadowoleni i mądrzejsi.

Posted in Akademicki Profil Ekonomiczno-Językowy, Patronacki Profil Politechniczny.