Trzydniowe warsztaty

Trzydniowe warsztaty w WCZT UAM

W dniach 07-14.09 dwie grupy 3-osobowe uczniów z profilu z rozszerzoną chemią uczestniczy w trzydniowych warsztatach, podczas których na zakładzie chemii metaloorganicznej UAM w Wielkopolskim Centrum Zaawansowanych Technologii UAM stworzyli syntezę, izolację oraz interpretacje spektralną otrzymanych produktów. Uczniowie pierwszego dnia wykonali pełną syntezę silseksiloksanów przy użyciu specjalistycznych technik laboratoryjnych umożliwiających pracę w atmosferze gazu obojętnego, wolnego od śladowych ilości tlenu i wilgoci tj. z wykorzystaniem linii próżniowo-gazowej oraz komory rękawicowej, stosując standardowe techniki Schlenka oraz zapoznali się z zasadami pracy z związkami metaloorganicznymi. Drugiego dnia wykonali pełną izolację produktów z wykorzystaniem kolumny chromatograficznej, poznali zasady działania i pracę przy aparatach chromatografii gazowej (GC, GC-MS). Ostatniego dnia określali strukturę i czystość otrzymanych produktów poprzez wykonanie i interpretację widm IR, 1H NMR, 12C NMR, HRMS.

Jesteśmy bardzo wdzięczni Pani Profesor UAM dr hab. Beacie Dudziec za umożliwienie przeprowadzenia ww. warsztatów i opiekę nad realizacją tego projektu. Szczególne podziękowania dla Pani dr M. Rząsawskiej za realizację zajęć z uczniami.

Uczniom gratulujemy i życzymy dalszego zdobywania doświadczeń 🙂