Uczniowie z klas 1b i 2b wzięli udział w Dniu edukacji prawnej, który miał miejsce 15 marca 2019 r. w Sądzie Okręgowym w Poznaniu.

Spotkanie rozpoczęło się od wystąpienia Prezesa Sądu Okręgowego w Poznaniu SSA Krzysztofa Lewandowskiego, a także zaproszonych gości: Sędziów, Pani Kurator czy Policji. Następnie młodzież z Szamotuł zaprezentowała nam spektakl profilaktyczno- edukacyjny pt. Sekret, który dotyczył problemu dopalaczy. Ta część programu zakończyła się symulowaną rozprawą sądową na temat naruszenia dóbr osobistych w Internecie poprzez wykorzystanie „mema” z wizerunkiem ucznia. W rozprawie wzięli udział czynnie działający sędziowie, prawnicy, prokurator i oczywiście strony postępowania, a także świadkowie. Dzięki tej żywej lekcji prawa mieliśmy okazję przekonać się, że ochrona mienia i osób to nie tylko paragrafy, ale rzeczywistość. Sądy coraz częściej zajmują się takimi sprawami.

Punktem kulminacyjnym programu w Sądzie Okręgowym okazały się bloki spotkań ze specjalistami. Dotyczyły one zakupów w Internecie i sklepie stacjonarnym, zwrotów, reklamacji, a także tego, jak bezpiecznie kupić samochód, skuter. Kolejny blok mówił o pożyczkach, tzw. chwilówkach, jeszcze inny o mediacjach rówieśniczych i dopalaczach, które niszczą życie. Na zakończenie spotkania zaproponowano nam zwiedzanie sądu z SSO panią Hanną Flisikowską.

Dla nas była to cenna lekcja, jak nie dać się oszukać w życiu codziennym, jak korzystać z praw, które nam przysługują. Z pewnością rozbudziło to nasze marzenia o karierze sędziego, prawnika czy radcy prawnego. Dziękujemy za możliwość udziału w tym wydarzeniu.

Posted in Aktualności, Patronacka Klasa Prawniczo-Medialna.