28 września grupka miłosników języka angielskiego wraz z nauczycielami języka angielskiego wybrała się na UAM, aby wziąć udział w wykładach na Wydziale Filologii Angielskiej w ramach tegorocznej Nocy Naukowców.
Uczniowie uczestniczyli w różnorodnych zajęciach; na przykład w pokazie najbardziej kultowych flmów brytyjskiego i amerykańskiego kina awangardowego i eksperymentalnego, gdzie mieli okazję nie tylko poznać fragmenty filmów, ale również zapoznać się z sylwetkami reżyserów.

Ponadto w ramach cyklu Tłumaczy tłum, nasi uczniowie wzięli udział w wykładzie Czy można tlumaczyć gesty?, w czasie którego mieli poznać odpowiedź na pytanie: czy oprócz języka mówionego i pisanego możemy też tłumaczyć język niewerbalny? oraz zapoznać się z pracą w laboratorium psycholingwistycznym i programem KINEMO. Drugą propozycją w ramach tego samego cyklu była prezentacja dotycząca wymogów i specyfiki pracy tłumacza przysięgłego. Uczestnicy zajęć mieli możliwość indywidualnej rozmowy z tłumaczami różnych języków.

Innym ciekawą propozycją na Wydziale Filologii Angielskiej UAM był wykład po znamiennym tytułem: Czy jesteś tak samo uprzejmy, kiedy mówisz w języku obcym? Uczestnicy tego wykładu mieli okazję przekonać się, że nasz język ojczysty może wpływać na to, jak jesteśmy postrzegani przez obcokrajowców, a normy grzecznościowe są w pewnym stopniu właściwością danego języka.

Szkoda, że następna Noc Naukowców dopiero za rok.

Posted in Akademicki Profil Ekonomiczno-Językowy, Aktualności, Patronacka Klasa Medyczno-Psychologiczna, Patronacka Klasa Prawniczo-Medialna, Patronacki Profil Politechniczny.