W dniach od 12 do 16 września 2018 roku w Kutaisi, jednym z miast Gruzji, odbyła się konferencja „Kutaisi Model United Nations”. Polegała na symulacji obrad Organizacji Narodów Zjednoczonych i prowadzona była w języku angielskim. 60 młodych dyplomatów z krajów europejskich wcieliło się w rolę reprezentantów państw z całego świata. Organizatorem przedsięwzięcia była „Local Democracy Agency” przy współpracy z „Peace Corps Georgia”. Koordynatorem wyjazdu polskich uczestników było stowarzyszenie „Polska Akademia Rozwoju”, które otrzymało dofinansowanie z Urzędu Miasta Poznania, abyśmy mogli reprezentować Polskę na arenie międzynarodowej.

Pierwszy dzień rozpoczęliśmy od sesji treningowej. Odbywała się ona w hotelu Bagrati, który był miejscem zakwaterowania uczestników konferencji. Tego przedpołudnia zdobyliśmy wiedzę na temat wniosków oraz ogólnych procedur obowiązujących podczas obrad. Po 30-minutowej przerwie przekazano informacje dotyczące schematu pisania rezolucji. Po obiedzie wszyscy delegaci otrzymali koszulki z logiem projektu. Następnie całą grupą pojechaliśmy do centrum miasta. Mieliśmy tam sesję zdjęciową, która trwała od godziny 15.00 do 16.00. Po południu pojechaliśmy na wycieczkę kulturoznawczą. Zwiedziliśmy kościoły znajdujące się w pobliskich miasteczkach. Po kolacji, w trakcie czasu wolnego, poszliśmy na wieczorny spacer po Kutaisi.

Następnego dnia o godzinie 10.00 w budynku parlamentu Gruzji rozpoczęła się oficjalna konferencja, której tematem był kryzys migracji i uchodźców w Europie. Tego dnia mieliśmy dwie sesje w komisjach oraz jedną w zgromadzeniu ogólnym. Każda z nich trwała półtorej godziny. Podczas obrad mieliśmy możliwość składać wnioski i brać udział w formalnych oraz nieformalnych debatach. Zadaniem każdej delegacji było reprezentowanie wcześniej przydzielonego państwa. Trzeba było wykazać się bardzo dużą wiedzą na temat polityki, kultury i obowiązującego prawa. Szukaliśmy sojuszników, z którymi pisaliśmy nasze rezolucje. O godzinie 19.00 poszliśmy do teatru a następnie do Muzeum Narodowego. 

Ostatniego dnia  uczestniczyliśmy w obradach Rady Miasta Kutaisi i w ostatniej sesji zgromadzenia ogólnego w parlamencie.  Podczas obrad skończyliśmy pisać rezolucje. Następnie szukaliśmy krajów, które poprą nasz wniosek. Po odczytaniu wszystkich ustaw głosowaliśmy nad tym, która z nich ma wejść w życie. Później nastąpiło wręczenie statuetek i dyplomów oraz oficjalne zamknięcie konferencji. 

Moim zdaniem wydarzenie zostało bardzo dobrze przygotowane przez organizatorów, którzy umożliwili młodym dyplomatom dyskusję w środowisku wielokulturowym. Dzięki udziałowi w symulacji obrad ONZ nabyłam doświadczenie w zakresie polityki międzynarodowej, ponieważ debaty prowadzone były zgodnie z protokołem dyplomatycznym. Nawiązałam nowe kontakty z wieloma osobami różnych narodowości. Uważam, że uczestnictwo w tego typu projektach pozwala znacznie pogłębiać wiedzę na temat kultury i polityki innych państw oraz kształcić umiejętności w zakresie prowadzenia dyskusji, argumentacji i wystąpień publicznych. W przyszłości chciałabym ponownie wziąć udział w podobnej konferencji lub zostać jej organizatorem.

autor tekstu: Paulina Antoniewicz 2B

 

 

 

Posted in Informacje, Patronacka Klasa Prawniczo-Medialna.