W piątek 24 listopada uczniowie naszej szkoły pasjonujący się naukami przyrodniczymi uczestniczyli w zajęciach laboratoryjnych na Wydziale Chemii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza na Morasku.

Wzięli udział w zajęciach „Chemik Detektywem”. Dostali teczki z opisem sprawy zamordowanego pana Kwiatka. Aby znaleźć sprawcę, najpierw musieli sprawdzić odciski palców. Następnie, przy użyciu jodyny testowali śmietany, których badaniem zajmował się doktor. Należało wykryć, która z nich była sfałszowana. Gdy jedna z próbek zabarwiła się na fioletowo-niebiesko, uczniowie wiedzieli, że rozstrzygnięcie zagadki już blisko. Potem, korzystając z amoniaku, szukali tlenku miedzi w alkoholu i w wodzie. Był to związek, który spowodował śmierć bohatera. Na koniec, szacowali wzrost mordercy, opierając się na rozmiarze buta, którego ślad znaleziono na miejscu morderstwa. Finalnie, rozwiązali zagadkę i wskazali zbrodniarza.

Zajęcia były bardzo ciekawe, pełne niespodzianek. Uczniowie po raz kolejny przekonali się, że można wiele się nauczyć, dobrze się bawiąc.

Posted in Informacje.