Dzień Delty

Dnia 18 maja 2018 roku wzięliśmy udział w wykładach popularnonaukowych z okazji Dnia Delty zorganizowanego przez Wydział Matematyki i Informatyki UAM w Poznaniu oraz Oddział Poznański PTM. Była to popularyzatorska impreza czasopisma Delta, najstarszego w Polsce magazynu popularnonaukowego, będącego prawdziwą gratką dla umysłów ścisłych i miłośników nauk przyrodniczych.Nasi uczniowie wzięli udział w dwóch wykładach popularnonaukowych.

Na pierwszym z nich zatytułowanym „Niezmienniki i półzmienniki” pani Kamila Łyczek przedstawiła nam narzędzia matematyczne pomocne przy rozwiązywaniu ciekawych zagadek matematycznych, takich jak: Na dziesięciu drzewach, rozmieszczonych na okręgu, siedzi dziesięć wiewiórek (po jednej na każdym drzewie). Od czasu do czasu dwie wiewiórki przeskakują na sąsiednie drzewa. Czy wiewiórki mogą zebrać się na jednym drzewie? Okazuje się, że w tego typu sytuacji, mimo że jest dynamiczna, bo w końcu wiewiórki skaczą, można dostrzec pewną cechę, która nie będzie się zmieniać – jest to niezmiennik.

Drugi z wykładów autorstwa pana Wojciecha Czerwińskiego zatytułowany był „Szyfry i okolice”. Dowiedzieliśmy się, że szyfry są wszędzie wokół nas: kiedy wybieramy pieniądze z bankomatu, gdy umieszczamy zdjęcia w Internecie, robimy przelew czy korzystamy z maila. Poznaliśmy kilka pomysłów z dziedziny kryptografii, czyli nauki o szyfrach, które umożliwiły zastosowania, z którymi się dziś spotykamy. Koncepcje te okazały się być raczej proste, niemniej jednak niezwykle pomysłowe.

Bogatsi w nową wiedzę z matematyki i informatyki wróciliśmy do szkoły. Nie możemy doczekać się kolejnych wyjść!

Posted in Akademicki Profil Ekonomiczno-Językowy, Patronacki Profil Politechniczny.